Jak sušit ručníky?

 

Pro zachování nadýchanosti a měkkosti u ručníků nesmíte zapomenou na správný postup sušení. Ať ručníky sušíte v sušičce nebo na sušáku, musíte dodržovat hned několik pravidel. I malá změna postupu sušení vás může mile překvapit.

Pro zachování vysoké úrovně hygieny nesmíte opomenout dostatečné proschnutí ručníků. V nedostatečně vysušených ručnících dochází k množení nežádoucích bakterií a mikroorganismů. Navíc začnou po nějaké době ve skříni typicky zapáchat. Délka schnutí se odvíjí od materiálu, ale také teploty a vlhkosti okolí.

Sušení ručníků v sušičce

Prádlo ihned po vyprání vložte do sušičky. Dlouhé prostoje mezi vypráním a sušením nejsou dobré z důvodu množení bakterií a plísní. Buben sušičky nepřeplňujte, dodržujte vždy hmotnost dle programu sušení. Program zvolte s nižší teplotou a nízkými otáčkami například jemné prádlo, aby nedošlo k poškození vláken. Pro důkladné vysušení můžete použít speciální míčky do sušičky, díky kterým budou nadýchané.

Optimální teplotou praní pro barevné i bílé ručníky je 60 °C. Některé světlé textilie lze prát při teplotách vyšších až 90 °C. Pro šetrné praní ručníků doporučujeme gelové prací prostředky, které se lépe rozpouštějí a vyplachují z jednotlivých vláken. Nepoužívejte aviváž, která smyčky ručníků slepí. Obdobné je to s žehlením. Vysoká teplota zploští a poničí smyčky. Kvůli tomu nikdy nedosáhnete nadýchaného efektu a snížíte savost.

Aviváž lze nahradit speciálními dezinfekčními přípravky na prádlo, které ručníky příjemně provoní a zachovají kvalitu materiálu.

Základní pravidla pro sušení ručníků v sušičce:

  1. Ručníky ihned po vyprání vložte do sušičky.
  2. Použijte šetrný sušící program s nižší teplotou a otáčkami.
  3. Buben sušičky nepřeplňujte.
  4. Používejte gelové prací prostředky.
  5. Použijte míčky do sušičky a vonné ubrousky.
  6. Ihned po usušení ručníky protřepte a složte.
  7. Ručníky nesmí být vlhké!

Sušení ručníků venku na sušáku

Sušení venku na sušáku využíváme především v teplých měsících. Možná budete překvapeni, že prádlo skvěle uschne také v mrazu.

Důležitý je parametr venkovní vlhkosti vzduchu, čím nižší, tím na usušení ručníku lepší. Před samotným pověšením ručník dostatečně protřepte. Ručníky na šňůru můžete upevnit kolíčky. Ty doporučujeme využívat během větrného počasí.

Ručníky sušte ideálně pomaleji v mírném stínu. Přímé slunce může poškodit vlákna i barvy textilie. Sušení ručníků na čerstvém vzduchu má mnoho pozitiv jako je svěžest, měkkost a příjemná vůně.

Základní pravidla pro sušení ručníků venku na sušáku:

  1. Ručníky ihned po vyprání pověste na šňůru.
  2. Před pověšením je protřepte.
  3. Zavěste jeden ručník vedle druhého.
  4. K upevnění použijte kolíčky.
  5. Ručníky sušte pomalu ve stínu.
  6. Po usušení protřepte a složte.

Sušení ručníků uvnitř na sušáku

Zabraňte dlouhému schnutí ručníků po sprchování. Obecně se nedoporučuje sušit ručníky na radiátorech a jiných topných tělesech. Přímý kontakt s teplem může poškodit vlákna textilie, ta nenávratně ztvrdnou a ztrácí schopnost sání.

Ihned po sprchování zavěste ručník na dobře větrané místo s mírným prouděním vzduchu. Ručníky nesmí být dlouho vlhké, stávají se tak živnou půdou pro zmiňované mikroorganismy a bakterie. Pokud ručníky dostatečně uschnout, raději je vyměňte za čisté. Nepříjemný zápach naznačuje, že ručník špatně uschl a došlo k pomnožení bakterií a plísní. V této chvíli ručník rozhodně nepoužívejte.

Základní pravidla pro sušení ručníků uvnitř na sušáku:

  1. Ručníky ihned po vyprání pověste na sušák.
  2. Zavěste je do dobře větratelné místnosti.
  3. Nesušte ručníky na radiátorech.
  4. Ručníky nesmí být dlouho vlhké - mohou zapáchat.

Vždy sledujte symboly na daném produktu

Sušte dle doporučení od výrobce.

Sušení při jakékoliv teplotě

Sušení při nízké teplotě

Sušení při normální teplotě

Sušení šetrným způsobem

Sušení velmi šetrným způsobem

Nesušit

Sušit odkapáváním

Sušit vodorovně

Sušit zavěšeně

Kam dále?

Ručníky Osušky Osušky Maxi
×

Splátková kalkulačka ESSOX