Jak změkčit ručník?

 

I staré ručníky mohou být na dotek měkké a příjemné. Věnujte ručníkům extra péči, kterou vám vrátí dlouhou životností za zachování původní měkkosti. Někdy stačí upravit nebo zařadit jednoduché kroky v jejich praní či sušení. Ujistěte se, že váš postup péče o ručníky je ten správný.

Pro měkkost a nadýchanost ručníků zařaďte do rutinní péče několik základních pravidel. Nejdůležitějším pravidlem pro zachování měkkosti je praní bez aviváže.

Ta slepí jednotlivé smyčky textilie, která se kvůli tomu stává na dotek velice tvrdou. Ručníky perte při optimální teplotě 40 - 60 °C podle doporučení výrobce.

Před praním ručníky roztřiďte podle barev, používejte gelové prací prostředky a nepřeplňujte buben pračky. Díky tomu předejdete tvrdnutí a snížení savosti.

Základní pravidla, jak předejít tvrdnutí ručníků:

 1. Nepoužívejte aviváž.
 2. Perte při teplotě 40 - 60 °C dle doporučení od výrobce.
 3. Ručníky roztřiďte podle barev.
 4. Používejte gelové prací prostředky.
 5. Nepřeplňujte buben pračky.
 6. Nesušte na vysokou teplotu nebo přímém slunci.
 7. V sušičce používejte speciální míčky na sušení.

A jak na staré ručníky?

Vrátit starým ručníkům jejich původní měkkost nemusí být náročné. Před samotným praním v automatické pračce namočte ručníky do octového roztoku. Dodržujte koncentraci 150 ml bílého octa na 1l vlažné vody.

Nechte asi 60 min působit, poté propláchněte čistou vodou a následně vyperte v pračce. Bílý ocet lze přidávat pravidelně 2 x měsíčně jako náhradu aviváže. Do zásuvky na aviváž nalijte asi 50 - 100 ml. Na závěr ručníky řádně vysušte v sušičce nebo v závěsu.

Bílý ocet nalezne široké využití v celé domácnosti během úklidu. Pro změkčení ručníků sáhněte po bílém octu s koncentrací 10 %.

Ocet odstraní zbytky pracích prostředků, případně aviváže, která se na ručnících během praní usazuje. Navíc skvěle odstraní zápach z tkaniny.

Základní pravidla pro změkčení tvrdých ručníků:

 1. Ručníky namočte na 60 min do roztoku z vody a bílého octa.
 2. Dodržujte poměr 150 ml octa na 1l vlažné vody.
 3. Aviváž nahraďte bílým octem, nejlépe 2x do měsíce.
 4. Řádně vysušte při nižší teplotě a ne na přímém slunci.

Kam dále?

Ručníky Osušky Osušky Maxi
×

Splátková kalkulačka ESSOX