Jak vybělit ručníky?

 

Pravidelné praní ručníků má za následek změnu původních barev, především těch světlých. Se zašedlými ručníky si často neporadí ani ten nejúčinnější prací prostředek nebo vysoká teplota praní. Vybělte ručníky pomocí několika triků a správným postupem praní.

Jak vybělit ručníky

Zvláštní zřetel věnujte už samotnému praní a snažte se předcházet příčině zašednutí ručníků. Ručníky perte při optimální teplotě 40 - 60 °C a vždy je barevně roztřiďte. Snažte se je roztřídit na bílé a barevné, jen tak nezůstanou světlé kousky zašedlé. Nikdy nepoužívejte aviváž, tu zkuste nahradit bílým octem. Uvidíte, že umí zázraky.

Pokud už jsou ručníky zašedlé a zaprané, vyzkoušejte několik snadných tipů, jak ručníky vybělit pomocí přípravků, které naleznete doma. Skvělým pomocníkem vám bude bílý ocet, citron, soda, sůl nebo peroxid. Existuje mnoho postupů s kuchyňskými přípravky, ukážeme si ten nejúčinnější z nich.

ručníky

Postup našich babiček na vybělení ručníků

Na přípravu lázně pro zašedlé ručníky budete potřebovat jedlou sodu, lžíci kuchyňské soli, 10% bílý ocet, peroxid vodíku a horkou vodu.

  1. Smíchejte 300 ml bílého octa s 500 ml horké vody.
  2. Přidejte 150 g jedlé sody, lžíci soli a 1,5 lžíce peroxidu vodíku.
  3. Vzniklý roztok řádně promíchejte.
  4. Vložte do něj ručníky a nechte přes noc působit.
  5. Druhý den vyperte v gelovém pracím prostředku.
  6. Aviváž nahraďte 10% bílým octem.
  7. Řádně vysušte.

Vedle nešlápnete ani s méně známými přípravky, které znějí jako zaklínadlo, ale stanou se skvělým pomocníkem v bělení ručníků. Vyzkoušejte sílu perkarbonátu sodného nebo tetraboritanu sodného též známého jako borax. Oba přípravky jsou volně dostupné v drogeriích nebo lékárnách.

Bělení ručníků pomocí perkarbonátu sodného

Perkarbonát sodný je ekologické bělidlo, své využití nalezne v každé domácnosti. Jedná se o jedinečného pomocníka pro praní prádla. V teplé vodě se rozkládá na sodu a peroxid vodíku, tedy dvě látky, které společně odstraní skvrny a ručníky vybělí. Výrazně zašedlé ručníky nechte v roztoku namočené přes noc. Perkarbonát můžete používat pravidelně 1x měsíčně při praní ručníků.

  1. Vytvořte si roztok z horké vody a perkarbonátu sodného. Na 1 l vody použijte 1 - 2 lžičky prášku.
  2. Do roztoku vložte ručníky a nechte působit přes noc.
  3. Druhý den vyperte na 60 °C s 2 lžícemi perkarbonátu sodného, který nahradí prací prášek.

Bělení ručníků pomocí tetraboritanu sodného

Tetraboritan sodný neboli borax je sloučenina boru a sodíku. Jeho název pochází ze slova buraq, což znamená bílý. V domácnosti pomůže s bělením prádla, změkčuje vodu a skvěle odstraňuje zápach. Lze ho používat pravidelně během praní jako prevenci zašednutí ručníků. Do bubnu pračky přidejte lžičku boraxu. V případě silného znečištění připravte roztok a nechte ho působit celou noc.

  1. Vytvořte si roztok s horké vody a boraxu. Na 1 l vody použijte 1 lžičku prášku.
  2. Do roztoku vložte ručníky a nechte působit přes noc.
  3. Druhý den vyperte na 60 °C.

TIP na vlastní bělící prací prášek:
Smíchejte stejný díl boraxu, jedlé sody a mýdlových vloček společně s polovičním množstvím kyseliny citronové a perkarbonátu sodného. Po důkladném promíchání získáte bělící prací prostředek na ručníky i další prádlo.

Kam dále?

Ručníky Osušky Osušky Maxi
×

Splátková kalkulačka ESSOX