Jak prát ručníky?

 

Ačkoliv praní v automatické pračce dnes zvládne každý, možná nedodržuje základní pravidla, která zajistí hebkost a měkkost ručníků. I malá úprava rutinního postupu v praní ručníků vás může mile překvapit. Přesvědčte se, že perete ručníky správně.

Pro zachování maximální hygieny je nutné dodržovat hned několik pravidel při praní ručníků. Při špatném postupu dochází k výraznému množení bakterií a plísní, které mají neblahý vliv na naše zdraví. Bakterie z ručníků se pak mohou dostávat do citlivých míst na těle jako jsou spojivky očí či nejrůznější oděrky na kůži a způsobovat záněty.

Ručníky perte vždy samostatně a roztříděné dle barev. Zamezte kontaktu se špinavým prádlem, především prádlem spodním. Na něm se mohou nacházet nejrůznější druhy bakterií a choroboplodných zárodků. Buben pračky nepřeplňujte, dodržujte maximální objem bubnu konkrétní pračky. Nejvhodnějším pracím programem je program bavlna či hygiena.

Optimální teplotou praní pro barevné i bílé ručníky je 60 °C. Některé světlé textilie lze prát při teplotách vyšších až 95 °C. Pro šetrné praní ručníků doporučujeme gelové prací prostředky, které se lépe rozpouštějí a vyplachují z jednotlivých vláken. Nepoužívejte aviváž, která smyčky ručníků slepí. Obdobné je to s žehlením. Vysoká teplota zploští a poničí smyčky. Kvůli tomu nikdy nedosáhnete nadýchaného efektu a snížíte savost.

Aviváž lze nahradit speciálními dezinfekčními přípravky na prádlo, které ručníky příjemně provoní a zachovají kvalitu materiálu. 

Základní pravidla pro praní ručníků:

  1. Ručníky roztřiďte dle barev.
  2. Perte je samostatně bez jiného prádla.
  3. Nastavte minimální teplotu 60 °C.
  4. Používejte gelové prací prostředky.
  5. Nepoužívejte aviváž.
  6. Nežehlete.
  7. Dostatečně je vysušte. 

Teplota praní ručníků dle materiálu:

Materiál ručníku Teplota praní ručníku

100 % bavlna

60 - 95 °C

100 % mikrovlákno

30 - 40 °C

100 % polyester

60 °C

100 % bambusové vlákno

40 °C

bambusové vlákno s bavlnou

60 °C

polyester s bavlnou

30 - 40 °C

Vždy dodržujte teploty doporučené výrobcem na štítku výrobku.

Kam dále?

Ručníky Osušky Osušky Maxi
×

Splátková kalkulačka ESSOX