Jak vybělit prostěradla?

 

Zářivě bílé prostěradlo je snem každého. Pokud si však nedáte při praní pozor, prostěradlo snadno zašedne. Oživte barvy a vyzkoušejte osvědčený postup na bělení prádla. Možná vás překvapí, jak je snadné dodat prostěradlu původní sněhovou barvu.

Jak vybělit prostěradla

Postup našich babiček na vybělení prostěradel

Na zaprané a zašedlé prostěradlo si připravte speciální lázeň. Smíchejte asi 4 l horké vody, 50 ml citronové šťávy a 150 g kyseliny citronové. Prostěradlo musí být v roztoku celé ponořené.

  1. Smíchejte horkou vodu s citronovou šťávou a kyselinou citronovou.
  2. Do lázně namočte prostěradlo. Musí být celé ponořené.
  3. Ručně předperte ve směsi.
  4. Prostěradlo zasypte ještě 100 g kyseliny citronové.
  5. Nechte asi 4 hod působit.
  6. Opět přeperte v ruce.
  7. Na závěr vyperte v pračce při 60 °C v klasickém pracím prostředku, aviváž nahraďte bílým octem.

TIP: Pokud nechcete vymačkávat šťávu z citronů, pořiďte si koncentrovaný roztok kyseliny citronové.

Zvýšenou pozornost věnujte už samotnému praní prostěradel. Správným postupem dokážete předcházet zašednutí i zažloutnutí.

Bílá prostěradla perte nejlépe při teplotě 60 °C v gelovém či sypkém pracím prostředku s asi 20 g prací sody. Prací soda nejenže změkčuje vodu a tím pečuje o pračku, navíc odstraňuje skvrny. Buben pračky nepřeplňujte a perte společně pouze prádlo ve stejné barvě. Aviváž nahraďte bílým octem, přidávejte ho 50 - 100 ml na 5 kg prádla.

Pokud už je prostěradlo zaprané a zašedlé můžete sáhnout po speciálních chemických čistících prostředcích, které zakoupíte v drogerii. Alternativou je přírodní cesta, kterou využívaly už naše babičky. Vyzkoušejte kyselinu citronovou a šťávu z citronu.

Kam dále?

Jersey prostěradla Froté prostěradla Bavlněná prostěradla
×

Splátková kalkulačka ESSOX