Návod: Jak na praní polštářů a přikrývek. 7 kroků k dokonalému vyprání

Praní polštářů a přikrývek

Na trhu naleznete širokou nabídku polštářů i přikrývek. Jak se o ně správně starat, aby vám vydržely dlouho jako nové? Důležitá je pravidelná péče, od každodenního větrání až po praní.

Účinné větrání

Roztoči přímo milují ještě teplou a vlhkou postel. Ustlání postele ihned po probuzení není zrovna správný krok. Důležité je přikrývku i polštář jemně protřepat, tím zajistíte zachování původního tvaru výplně. Poté vyvětrejte nejen místnost, ale také lůžkoviny. Čerstvý vzduch sníží teplotu i vlhkost přikrývky i polštáře. Správným větráním můžete prodloužit životnost lůžkovin i o několik let.

Pravidelné praní

Povlečení sice funguje je ochrana dek i polštářů, ovšem důležité je prát obojí. Ideální interval praní je dvakrát až čtyřikrát do roka. Během noci vypotí dospělí člověk až litr a půl tekutin, praní je tedy důležitou součástí pravidelné údržby. Při praní byste měli postupovat podle doporučení výrobcem. Myslete na to, že praní včetně sušení můžete trvat i několik hodin.

 1. Před praním je důležité zkontrolovat, jestli není polštář či přikrývka roztržená, mohlo by dojít k uvolnění a znehodnocení výplně.
 2. Zvažte polštář i přikrývku zvlášť, váha funguje jako kontrola dokonalého proschnutí.
 3. Pro praní zvolte speciální prací prostředek určený pro praní polštářů a přikrývek. Pro peřovou výplň zvolte jemný prostředek bez enzymů. Ten s enzymy by narušil vrstvu tuku, která jednotlivá pírka ochraňuje.
 4. Perte při teplotě 60°C, bez odstřeďování nebo s nízkými otáčkami.
 5. V sušičce sušte společně se dvěma míčky, ty přirozeně změkčují prádlo a navracejí výplň do původního stavu. Během sušení v sušičce přikrývky i polštáře vytahujte každých 10-15 min a lehce protřepte.
 6. Pokud sušíte venku, pak ne na přímém slunci.
 7. Po usušení přikrývku i polštář pro kontrolu zvažte, případně ještě dosušte.

Čas na výměnu

Každý polštář i přikrývka mají svoji životnost. Přesnou dobu pro výměnu, nelze zcela jasně určit. Obecně se doporučuje provádět výměnu každý 3 – 5 let u přikrývek, 2 – 4 roky u polštářů. Osoby trpící vysokou potivostí, by měli polštář i přikrývku měnit častěji. Ztratil-li polštář původní tvar, barvu nebo je výplň neforemná, pak výměna bude neodkladná.

Správná péče v několika bodech:

 • Každý den přikrývky i polštáře vyvětrejte a protřepte
 • Zastelte, až bude postel suchá a chladná
 • Perte 2x ročně, maximálně 4x
 • Pečlivě vysušte
 • Při změně barvy nebo tvaru vyměňte starý polštář a přikrývku za nový
 • Doporučená výměna každé 3 roky u přikrývek, 2 roky u polštářů
 • Osoby s vyšší potivostí by měli polštáře i přikrývky vyměňovat častěji

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení