Velikonoční zvyky a tradice: známé i ty méně známé

Velikonoční zvyky a tradice: známé i ty méně známé

Co patří k nejčastějším velikonočním zvykům? Tradice se odlišují podle regionů, většina jich je však stejná na každém konci republiky. Víte, jak na velikonoční výzdobu domu, co upéct a jaké zvyklosti se vážou k velikonočním svátkům? Letos připadají pohyblivé svátky jara na 5. dubna, pondělí po prvním jarním úplňku. Přivítejte jaro s námi a zpříjemněte si tyto slavnostní dny.

Velikonoční výzdoba

K přivítání jara a navození té správné atmosféry vyzdobte celý byt i zahradu. Pestré barvy v čele se zelenou, žlutou a červenou rozzáří celý interiér. Venkovní dekorace jako jsou zdobené velké kraslice nebo věnce využijete na vchodových dveřích nebo u vstupu do zahrady. Vejce lze navěsit na stromy nebo keře.

Uvnitř ozdobte obývák, jídelní stůl i ložnici. Převlékněte do čistého ložního prádla s velikonočním motivem či jarními květinami v pestrých barvách. Elegantně působí čerstvé vrbové větvičky ve vázách na nočním stolečku. Dekoraci využijete také v obývacím pokoji. Zde lze vnést špetku jara novými dekoračními polštářky. Jídelní stůl a kuchyň ozdobte prostíráním, chňapkami nebo ubrusem.

Pletení pomlázky

Bez vrbové pomlázky by Velikonoce nebyly Velikonocemi. Historie pletení pomlázek z čerstvého vrbového proutí sahá až do 14. století. Podle tradic by chlapci a muži měli plést pomlázku na Bílou sobotu a ozdobit ji pouze jednou bílou stuhou. Další barevné stuhy si vykoledují u dívek. Na Velikonoční pondělí muži šlehají ženy. Šlehání symbolizuje pevné zdraví, pružnost a svěžest, kterou ženám předávají na celý nadcházející rok.

Zdobení vajec

Barvené a ozdobené kraslice jsou dárkem pro muže za vyšlehání tzv. pomlazení. Nejedná se pouze o prostý dar, vejce symbolizují nový život. Existuje mnoho technik zdobení jako je voskování, kreslení, leptání, drátování nebo klasické obarvení a nalepování obtisků. Využívají se vyfouknutá nebo uvařená vejce.

Rychlý tip. Vejce uvařená natvrdo ponořte do mísy s teplou vodou, potravinářským barvivem a trochou octa. Nechce je ponořená cca 10 minut, jemně osušte čistým ručníkem a polepte nálepkami.

Pečení a vaření

Zelený čtvrtek, čas na pečení velikonočních jidášů. Netradičně tvarované pečivo z kynutého těsta, které symbolizuje apoštola Jidáše, který zradil Krista. Den před Zeleným čtvrtkem, tedy ve Škaredou neboli Černou středu zradil Jidáš Iškariotský svého učitele. Následně zpytoval svědomí a oběsil se. Tvar velikonočního jidáše má připomínat provaz, na kterém Jidáš ukončil svůj život.

Bílá sobota, čas pro přípravu pečiva a vaření. Mazanec se podle tradic zadělává a peče právě na Bílou sobotu. Jedná se o stejné těsto, ze kterého se připravuje vánočka. Sladké kynuté těsto nechte kynout více než hodinu na teplém místě, přikryté čistou utěrkou. Následně vytvarujte malý bochánek.

Hledání pokladů

K Velkému pátku se pojí mnoho pověr a zvyků. Jedním z nich je magická síla, která zpřístupní ukryté poklady země. Místo, kde se poklad nachází podle pověry označuje zářící kapradí nebo drobné světýlko.

Řehtání a hrkání

Hrkání, řehtání, rachání i hafrování. Každý kraj, jiný název. Podle tradice všechny tyto zvuky mají nahradit zvony, které odletěly do Říma, a to v době od Zeleného čtvrtku do Bílé soboty. Obyčej byl určený převážně pro chlapce, kteří chodili po vesnici, zpívali a doprovázeli se řehtáním. Hrkání probíhalo pravidelně brzy ráno, v poledne a večer. Na Velký pátek navíc v 15 hodin odpoledne, tedy v hodinu smrti Ježíše Krista. Poslední hrkání na Bílou sobotu v poledne zakončovala obchůzka po staveních a vybírání drobných koled. Tento zvyk je stále dodržován v několik vesnicích v republice.

Zpříjemněte si prožití prvních jarních dnů. Rozveselte interiér v barvách probouzející se přírody. Pusťte první sluneční paprsky do prostoru a dodejte mu energii. Ať už vyberte maličkosti nebo větší kousky nábytku sázejte na přírodní materiály.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení