Jak prát polštáře?

 

Trh nabízí nepřeberné množství polštářů, které však vyžadují specifickou péči. Perete polštáře správně a dostatečně často? Ať už využíváte polštáře s dutým vláknem, peřím nebo anatomické, dbejte na správnou hygienu. Někdy stačí malá změna v rutinním postupu.

Jak prát polštáře?

Kdo by nechtěl spát v nadýchaném polštáři. Ovšem nestačí pouze pravidelná výměna povlečení, ale také speciální péče o samotný polštář. Roztoči milují teplo a vlhko. Z tohoto důvodu bychom měli polštáře po každém spánku protřepat a vyvětrat. Po vychladnutí postel ustlat. Pravidelným větráním prodloužíte životnost polštářů i o několik let.

Nejčastěji se setkáme s polštáři vyplněnými dutým vláknem, peřím nebo anatomickými se speciální pěnou. Než se pustíte do praní polštáře, ověřte si, čím je polštář vyplněný.

 

Základní pravidla pro praní péřových polštářů:

  1. Polštáře před praním dobře protřepejte, aby se peří rovnoměrně rozložilo a lépe vypralo.
  2. Zkontrolujte veškeré švy a případné díry zašijte.
  3. Péřové polštáře perte samostatně v pračce při teplotě 30 - 40 °C.
  4. Nepřeplňujte pračku
  5. Využijte program na jemné prádlo nebo vlnu a nízké otáčky.
  6. Použijte speciální přípravek na praní peří.
  7. Nepoužívejte aviváž.
  8. Na závěr pracího cyklu nastavte ještě jedno máchání a závěrečné odstředění.
  9. Dodržujte doporučení od výrobce.

Praní polštářů vyplněných peřím

Péřové polštáře jsou prodyšné, pružné, výborně se tvarují a přizpůsobí vaši spánkové poloze. Polštář z peří vyniká podpůrnými vlastnostmi pro vaši páteř. Nejčastěji se využívá husí či kachní peří.

Před praním zkontrolujte všechny švy a případné díry zašijte. Došlo by k roztržení a uvolnění peří do bubnu pračky. Péřové polštáře perte samostatně na program pro vlnu či jemné prádlo při teplotě 30 - 40 °C. Nastavte nízké otáčky, příliš vysoké odstředění může peří polámat.

Použijte speciální prací gel na praní péřových výrobků. Vyhněte se aviváži. Klasické gely a aviváž peří odmastí, čímž ztratí všechny funkční vlastnosti. Na konec pracího cyklu zařaďte ještě jedno máchání, které odplaví zbytky pracího prostředku.

 

Praní polštářů vyplněných dutým vláknem

Alternativou k péřovým polštářům jsou syntetické. Přesněji polštáře vyplněné dutým vláknem. Duté vlákno se vyznačuje vysokou lehkostí a měkkostí, ale také se v něm drží méně roztočů v porovnání s peřím. Lze je prát i na vyšší teplotu, což zajistí dokonalou hygienu.

Základní pravidla pro praní polštářů s dutým vláknem:

  1. Polštáře před praním dobře protřepejte, aby se vlákno rovnoměrně rozložilo a lépe vypralo.
  2. Polštář zkontrolujte a díry zašijte.
  3. Perte na šetrný program o teplotě 40 - 60 °C.
  4. Program nastavte na nízké až střední otáčky.
  5. Použijte dezinfekční prací prostředek, případně gelový na světlé prádlo.
  6. Nikdy nepoužívejte aviváž a bělidla.
  7. Vždy sledujte doporučení od výrobce.

Než se pustíte do praní, zkontrolujte švy a díry zašijte, aby se výplň neuvolnila do pračky. Zvolte šetrný prací program při teplotě 40 - 60 °C na nízké až střední otáčky. Sáhněte po klasickém pracím gelu na bílé prádlo nebo dezinfekčním prostředku. Vyhněte se pracím práškům a aviváži.

Jak správně vybrat polštář

 

Praní anatomických polštářů

Anatomické polštáře jsou vyplněny nejčastěji speciální pěnou, obvykle PUR nebo HR pěnou. Polštáře udržují hlavu i páteř v přirozené poloze, čímž zajišťují pohodlný a zdravý spánek během celé noci. Samotná péče o anatomické polštáře musí být velice šetrná.

Praní anatomických polštářů

Z tohoto důvodu se doporučuje prát anatomické polštáře pouze v ruce. Ve vaně si připravte lázeň z vlažné vody a pracího gelu na bílé prádlo. Polštář nechte v lázni namočený asi 15 minut. Následně ho jemně omývejte, mněte a propírejte v ruce. Během jemných pohybů se uvolní špína. Praní věnujte alespoň 15 min.

Na závěr vymáchejte v čisté vodě, dokud se nepřestanou vytvářet mýdlové bubliny. Vodu pravidelně vyměňujte. Máchejte ve vlažné vodě, na závěr ve studené.

Polštář nikdy neždímejte silou a rotací. Po vypuštění vody polštář pomačkejte ve vaně, následně přeneste na tvrdou podložku s ručníkem a opět přebytek vody vymačkejte.

TIP: Polštáře nemáchejte pod tekoucí vodou. Tlak vody může poškodit tkaninu.

 

Četnost praní polštářů

Polštáře perte nejlépe 2x - 4x do roka. Polštáře přichází do kontaktu s vlasy a pokožkou těla. Vyžadují častější praní, než péřové přikrývky. Po spánku je vždy protřepte a vyvětrejte.

TIP: Na skvrny použijte žlučové mýdlo, které do vláken textilie snadno vmasírujete.

Kam dále?

Polštáře Přikrývka a polštář Přikrývky