Ortopedická nebo zdravotní matrace: Jaký je mezi nimi rozdíl a která je pro vás lepší?

Ortopedická versus zdravotní matrace: Jaký je mezi nimi rozdíl a která je pro vás lepší?

Nepodceňujte výběr matrace. S lehkou nadsázkou lze totiž říct, že náš spánek je tak kvalitní, jak kvalitní máme v posteli matrace. Pokud si navíc plánujete koupit ortopedickou či zdravotní matraci, dejte si pozor, abyste při jejich nákupu nenaletěli. Řada prodejců využívá důvěřivosti zákazníků a záměrně označují obyčejné matrace jako ortopedické nebo zdravotní.

Ortopedická matrace uleví bolavým zádům

Při problémech a bolestech zad, může být účinným řešením ortopedická matrace. Ta poskytuje pohodlný a zdravý spánek v jakékoliv poloze. Vlastnosti ortopedické matrace jsou doloženy nezávislým certifikátem, jsou zdravotně nezávadné a bezpečné. V e-shopu Vyprodejpovleceni.cz najdete kvalitní ortopedickou matraci pod názvem taštičková matrace MASS COMFORT, která je k dispozici v různých rozměrech. Ortopedická taštičková matrace MASS COMFORT se vyznačuje střední tuhostí a má celkem 7 anatomických zón různé tvrdosti. Podporu páteře a pomoc od bolavých zad zaručuje i pěnová matrace ECONOMY. Ta je vyrobená z deformačně odolného materiálu – polyuretanové pěny, která se umí rychle přizpůsobit hmotnosti a tvaru postavy.

POZOR: Obě zmíněné matrace patří mezi „zdravotní“ druh matrací, ale nevztahuje se na ně snížená sazba DPH jako je tomu u zdravotních matrací zařazených na seznam zdravotnických pomůcek Ministerstvem zdravotnictví.

Není zdravotní matrace jako zdravotní matrace

V odstavci výše jsme již nastínili, jaký je rozdíl mezi matrací označenou jako ortopedická a zdravotní. Tyto dva pojmy si lidé mnohdy zaměňují a často se s tímto označením setkáte i u prodejců matrací, ať už v e-shopech tak i v kamenných obchodech. Ve většině případů se však nejedná o zdravotní matraci v pravém slova smyslu. Zjednoduše lze říct, že zdravotnické prostředky jsou pomůcky či materiály určené k prevenci, mírnění nemocí, náhradě fyziologického procesu, kompenzaci různých zdravotních postižení apod. Musí se jednat o prostředky klinicky testované, atestované a schválené vyšší státní autoritou. Na tyto výrobky se vztahuje také snížená sazba DPH, což ale u „zdravotních“ matrací neplatí, protože matrace jako takové nejsou v České republice zařazeny na seznam zdravotních pomůcek.

ZÁVĚR: Matrace s označením zdravotní nepatří mezi zdravotnické prostředky se sníženou sazbou DPH a nejsou schváleny státem. Zdravotní či ortopedické matrace na českém trhu by měly být vyrobeny z kvalitních materiálů a měly by mít ortopedické působení na lidské tělo. Zdravotní či ortopedické matrace bývají navrženy tak, aby pomáhaly předcházet nebo mírnily bolesti zad a poskytovaly co nejkvalitnější spánek. Vlastnosti těchto matrací by měly dokládat certifikáty.

Autor: Linda Toma Kalašová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení