6 důvodů, proč se vám špatně spí

6 důvodů, proč se vám špatně spí a jak to zlepšit

Kvalitní spánek je důležitý pro celý organismus a jeho regeneraci. V případě, že vás trápí dlouhodobá únava a máte pocit vyčerpání, je možné, že kvalitního spánku nemáte dostatek. Jaké jsou nejčastější důvody nekvalitního spánku? Dá se to napravit?

Nevhodn%C3%A1%20matrace

Nevhodná matrace

Příčinou špatného usíná nebo pravidelného buzení se během noci, může být nevhodná matrace. Například čistě pérové matrace vyhovují jen málokomu, protože nevytvářejí jednolitý odpor a každá část těla odpočívá jinak. Podstatně lepší volbou jsou matrace z moderních materiálů, které se umí přizpůsobit konkrétnímu tělu svou plasticitou. Při samotném výběru je potřeba zhodnotit také tvrdost matrace a další aspekty.

Přečtěte si článek Jak vybrat matraci, kde se dozvíte vše potřebné.

Řešení: Vyhoďte svou starou matraci a nahraďte ji kvalitní matrací na míru vašim potřebám.

P%C5%99%C3%ADli%C5%A1%20osv%C4%9Btlen%C3%A1%20lo%C5%BEnice

Příliš osvětlená ložnice

Většina z nás už má povědomí o tom, že bychom před spaním neměli hledět do chytrých telefonů, tabletů a dalších obrazovek. Málokdo si ale uvědomuje, že potíže se spánkem může způsobovat i stropní světlo, a to zejména bílé LED žárovky. Podle několika vědeckých průzkumů příliš osvětlená místnost potlačuje ospalost a produkci hormonu melatoninu až o hodinu a půl. Bílé světlo v LED žárovkách totiž obsahuje tzv. modré světlo, které potlačuje tvorbu hormonu melatoninu. Člověk kvůli tomu spí kratší dobu a jeho spánek je i mnohem lehčí.

Řešení: Vyměňte nejen v ložnici, ale v celém bytě či domě žárovky za ty, které neobsahují bílé světlo.

Star%C3%BD%20prole%C5%BEel%C3%BD%20pol%C5%A1t%C3%A1%C5%99

Starý proleželý polštář

Kromě matrace ovlivňuje kvalitu spánku polštář, který poskytuje oporu krku a hlavě. Nevhodně zvolený či starý proleželý může způsobovat bolesti hlavy, blokace krční páteře a v neposlední řadě problémy se spaním. V dnešní době si můžete vybrat z široké nabídky polštářů. Při jejich výběru se zaměřte na použitý materiál (přírodní, syntetický), tuhost a tvar. 

Řešení: Ze všeho nejdříve zjistěte, v jaké poloze nejčastěji spíte. Pro spánek na boku nebo na zádech se kvůli opoře krční páteře a ramen doporučují vyšší pevné polštáře či anatomicky tvarované polštáře. Při spánku na břiše jsou šikovné nižší měkké polštáře.

P%C5%99%C3%ADli%C5%A1%20hlasit%C3%BD%20bud%C3%ADk 

Příliš hlasitý budík

Věděli jste, že zvonění budíku vás nejen probudí, ale taky vám může znepříjemnit celý den? Zvlášť pokud večer jdete pozdě spát a ráno sázíte na budík. Vibrace alarmu vás totiž mohou probudit v okamžiku hlubokého spánku, kdy dochází v organismu k celé řadě regeneračních procesů, které se v okamžiku zastaví a už se znovu nerozpohybují, ani když zůstanete v posteli a budete pokračovat ve spánku. Z toho důvodu nepomáhá ani to, když se po zazvonění budíku rozhodnete setrvat ještě na pár minut v posteli. Spánek už nebude kvalitní, nedodá vám energii, ani nezlepší náladu.

Řešení: Snažte se chodit spát včas a budík si nastavte na co nejtišší tón s tím, že když budete mít dostatek spánku, obvykle se sami probudíte ještě před jeho zazvoněním. 

%C5%A1patn%C4%9B%20zvolen%C3%A1%20p%C5%99ikr%C3%BDvka%20a%20pol%C5%A1t%C3%A1%C5%99

Špatně zvolená přikrývka a povlečení

Kdo se pod přikrývkou potí nebo je mu chladno, ten špatně spí. Z toho důvodu je dobré mít v zásobě několik druhů přikrývek a volit je podle ročního období nebo svých preferencí. Na teplé večery doporučujeme lehkou, prodyšnou letní přikrývku. Celoroční přikrývka přijde vhod během zimních večerů, ale díky své lehkosti je oblíbená i v létě. Co se týká povlečení, materiál volte podle hřejivosti. Doporučujeme přírodní materiály. Například bavlněné povlečení je nejen příjemné na dotek, ale je také ideální při alergii, astmatu a vhodné pro citlivou pokožku.

Řešení: Pořiďte si dvě přikrývky. Lehčí přikrývku na léto, tlustší na zimu. Povlečení volte podle svých preferencí. V zimě je oblíbené flanelové povlečení, který má stejné vlastnosti jako bavlna, ale je teplejší. Pro velké zimomřivce je ideální hřejivé povlečení z mikroplyše.

Alkohol%20p%C5%99ed%20sp%C3%A1nkem

Alkohol před spánkem

Zpříjemňujete si večery skleničkou vína? Pokud si dopřáváte alkohol před spaním pravidelně či dokonce ve větší míře, může to mít z dlouhodobého hlediska negativní vliv na kvalitu vašeho spánku. Důvodem je cukr obsažený v alkoholu, který působí jako stimulant. Spánek po alkoholu nebývá dostatečně hluboký, i když to tak možná nevypadá.

Řešení: Pokud se večer neobejdete bez sklenky vína, piva či tvrdého alkoholu, dejte si ho nejméně tři hodiny před spaním. V ideálním případě dejte přednost čaji na uklidnění, například čistou meduňku, která zklidňuje organismus, odbourává stres a napomáhá usnutí.

Autor: Linda Tomsa Kalašová

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení