Co je fleecové povlečení?

 

Fleecové povlečení má mnoho výhod, díky kterým si ho ihned oblíbíte. Hřejivost, odolnost a měkkost z něho dělají nepostradatelný kousek do chladných měsíců. Zjistěte více o výhodách textilii fleece a zařaďte ji do své ložnice.

fleece

Co je fleece?

Fleecové povlečení se vyrábí ze syntetických materiálů, nejčastěji polyesterových přízí. Setkáte se také s fleecem z kombinace syntetické a přírodní textilie. Nezaměnitelně hřejivý povrch tvoří pletenina s vlasem, který je na dotek velice měkký a jemný.

Nízká hmotnost a dobré izolační vlastnosti patří mezi největší přednosti fleecu. Využívá se nejen k výrobě ložního prádla, ale také outdoorového oblečení. Existuje více druhů fleeců jako je polar fleece nebo mikroflís. Druhy fleecu se liší v tloušťce a hustotě vláken. Všechny druhy jsou vhodné pro děti i alergiky.

TIP: Fleecové povlečení využijete především v chladných měsících.

 

Fleece nezaměňujte s mikroplyšem. Ačkoliv je mikroplyš vyrobený také z polyesterových přízí, používají se jemnější a hustší vlákna. Díky tomu je mikroplyš až extrémně měkký a jemný.

Materiál na výrobu fleecu

Polyester

Polyesterové příze se k výrobě fleece využívají nejčastěji. Jedná se o syntetické vlákno, jehož hlavními přednostmi jsou odolnost a lehkost. Fleecové povlečení z polyesteru vyniká také hřejivostí a skvělými izolačními vlastnostmi.

Syntetické směsi

Setkat se můžete s fleecem vyrobeným ze směsi polyesteru a spandexu či nylonu. Tyto směsi se však využívají spíše při výrobě sportovního oblečení. Spandex podporuje elasticitu a nylon prodlužuje životnost.

Směs polyesteru a bavlny

Povlečení z polyesteru a přírodních bavlněných přízí se vyznačuje vysokou měkkostí, kterou podporují bavlněná vlákna. Někdy se bavlna nahrazuje vlnou, která zvyšuje izolační vlastnosti fleecu a je přirozeně antibakteriální.

Vlastnosti fleecového povlečení

Hřejivost

Povlečení z fleecu rychle zahřeje a udrží tělo v teple během celé noci. Tepelný komfort zajistí dospělým i dětem. U malých dětí lze využívat fleece během celého roku. Obecně se doporučuje spíše do zimních měsíců, kdy chrání před chladem, což je klíčové pro plnohodnotný spánek.

Odolnost

Syntetické textilie jsou oblíbené pro vysokou odolnost a dlouhou životnost. Důležitým parametrem používaných tkanin je jejich odolnost proti oděru, tzv. test Martindale. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání určitého počtu cyklů jeví látka opotřebení. Fleece ze 100% polyesteru jeví opotřebení po přibližně 80 000 cyklech. Běžné látky v domácnosti po 15 000 cyklech.

Měkkost

Měkkost ovlivňuje celkový dojem při kontaktu s textilií. Fleece je měkký, hřejivý a poddajný. Měkkost se odvíjí od druhu materiálu, struktury vláken a jejich zpracování. Fleecová vlákna ze 100% polyesteru jsou na dotek velice příjemná. Ve srovnání s bavlnou, ale o něco tvrdší. Na dotek je to téměř k nerozeznání.

Antialergické

Hypoalergenní materiály jsou zpracovány tak, aby minimalizovaly riziko vzniku alergií. Jedná se o textilie vhodné pro alergiky, astmatiky, osoby s citlivou pokožkou či děti. Textilie je šetrná k pokožce celého těla, navíc je odolná vůči plísním a roztočům. Syntetické materiály nejsou živnou půdou pro roztoče, plísně nebo bakterie, které vyvolávají alergické reakce.

Výhody fleecového povlečení

Snadná údržba

Fleecové povlečení nevyžaduje speciální péči. Vždy dodržujte doporučení od výrobce. Obecně perte při nižších teplotách a nepoužívejte sušičku, která může poškodit vlákna. Textilie při vysokých teplotách ztrácí funkční vlastnosti. U fleecu oceníte jeho nežehlivost. Po usušení stačí poskládat a uložit do skříně. Po častějším používání může docházet ke tvorbě žmolků, které snadno odstraníte odžmolkovačem.

Zimní ložní prádlo

Díky své hřejivosti a izolačním vlastnostem se fleecové povlečení hodí zejména do chladných měsíců. Rychle zahřeje a výborně udržuje teplo. Záleží však na osobních preferencích jedince. Své využití nalezne během celého roku v chladnějších ložnicích nebo při používání klimatizace.

Styl

Bohatá nabídka barev, motivů a vzorů dělá z povlečení elegantní doplněk ložnice. Fleecové povlečení seženete v mnoha stylech, které snadno sladíte s interiérovým designem. Nechte fleecové povlečení vyniknout a udělejte z něj dominantu pokoje.

Údržba fleecového povlečení

Fleecové povlečení před prvním použitím vždy vyperte. Teplota během praní nesmí překročit 40 °C. Použijte gelový prací prostředek, který se snadno rozpouští. První vyprání zbaví povlečení prachu, nečistot a zbytků barev z výroby.

Povlečení z fleecu vyměňujte pravidelně, nejlépe 1x za 14 dní. Perte při teplotě 30 - 40 °C nebo podle doporučení od výrobce. Použijte gelový prací prostředek. Nepoužívejte aviváž, která poškozuje vlákna fleecu. Můžete ji nahradit speciálními dezinfekčními prostředky na praní.

Fleece doporučujeme sušit pouze na sušáku. Vysoká teplota v sušičce poškozuje fleecová vlákna. Textilie ztrácí veškeré funkční, především izolační vlastnosti. Obrovskou výhodou je, že fleece velice rychle schne. Po usušení stačí povlečení složit. Fleece se nežehlí.

Postup, jak prát a sušit povlečení z fleecu:

  1. Fleecové povlečení otočte naruby.
  2. Perte při teplotě 30 - 40 °C.
  3. Používejte gelové prací prostředky.
  4. Vyhněte se používání aviváže.
  5. Po vyprání ihned protřepte.
  6. Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, nevznikají přehyby a puky.
  7. Sušit lze i v sušičce na program pro ložní prádlo, případně jiný program s nízkou teplotou.
  8. Po usušení složte.
  9. Fleecové povlečení se nežehlí.

Jak odstranit žmolky z fleecu?

Po častějším praní se mohou na fleecovém povlečení objevit drobné žmolky. Ty vznikají v důsledku tření textilie. Žmolky lze odstranit ručně pomocí malých nůžek, holícím strojkem nebo izolepou. Pokud se rozhodnete použít nůžky či strojek, buďte velice opatrní, ať nepoškodíte samotnou textilii. Využít lze také elektrický odžmolkovač.

Kam dále?

Bavlněné povlečení Povlečení Nežehlivé povlečení