Materiály

Co je mykaná bavlna?
 

Měkká, nadýchaná a odolná. Taková je mykaná bavlna, která prošla speciální úpravou. Její vlastnosti můžete vyzkoušet na vlastní kůži v podobě ložního prádla, ručníků nebo oblečení. Odhalte všechna tajemství mykané bavlny.

Co je mykaná bavlna

Mykaná bavlna

Mykaná bavlna je typ bavlněného vlákna, který prošel procesem mykání. Proces zlepšuje celkovou kvalitu bavlny. Ta díky tomu získává jedinečné funkční vlastnosti. Především nadýchanost, měkkost, odolnost a prodyšnost. Hodí se k výrobě ložního prádla, ručníků, županů, oblečení pro dospělé i děti.

Proces mykání

Proces mykání předchází samotnému předení a zkvalitňuje bavlněná vlákna. Jedná se o zpracování surových bavlněných vláken. Dochází k vyčištění, narovnání a rovnoměrnému rozdělení dlouhých bavlněných vláken. Jednoduše lze proces popsat v několika bodech.

Stručný popis procesu mykání

  1. Surová bavlna se zpracuje v tzv. rozvolňovači, který rozvolní a rozdělí vlákna.
  2. V dalším kroku dochází k odstranění nečistot jako jsou semena, listy nebo prach.
  3. Takto upravená bavlna přechází do mykacích strojů, jejichž součástí jsou velké válce s jemnými hroty.
  4. Válce s hroty urovnávají vlákna do rovnoběžného směru a odstraňují vlákna krátká.
  5. Následně se vlákna spojí do tzv. mykaných pásků o stejné tloušťce, což usnadňuje následné předení.

Vlastnosti mykané bavlny

NADÝCHANOST

U mykané bavlny oceníte její nadýchanost v porovnání s klasickou bavlnou. Nadýchanost způsobuje proces mykání. Mykaná bavlna se díky tomu skvěle hodí na výrobu ložního prádla, ručníků a dětského textilu.

ODOLNOST

Proces mykání zvyšuje celkovou kvalitu vlákna. Dochází k odstranění nečistot a krátkých vláken. Zůstávají pouze dlouhá vlákna, která jsou pevná a odolná. Mykaná bavlna je odolnější než klasická nemykaná bavlněná příze.

PRODYŠNOST

Prodyšnost je schopnost textilie odvádět vlhkost od těla a umožňuje cirkulaci vzduchu. Přírodní vlákna jako je bavlna mají přirozeně otevřenou strukturu vláken, která podporuje proudění vzduchu.

Cena produktů z mykané bavlny

Cena produktů z mykané bavlny se odvíjí od kvality a původu bavlny. Obecně lze říci, že produkty z mykané bavlny jsou cenově dostupné. A dokonce levnější než výrobky z česané bavlny. Díky tomu jsou produkty z mykané bavlny velmi populární.

Rozdíl mezi mykanou, česanou a broušenou bavlnou

Mykaná, česaná a broušená bavlna se odlišují ve způsobu zpracování. Každý postup je jedinečný a dodává textilii odlišné vlastnosti.

MYKÁNÍ

Dochází k rozvolňování bavlny na jednotlivá vlákna pomocí ostrých hrotů. Během toho se vlákna narovnají a skládají se stejnosměrně vedle sebe. Mykaná bavlna je hrubší než česaná nebo broušená.

ČESÁNÍ

Během česání bavlny dochází k odstranění části vláken, převážně těch krátkých. Tímto procesem vzniká měkká a jemná bavlna. Česaná bavlna je jemnější než mykaná, ale hrubší než broušená.

BROUŠENÍ

Při procesu dochází k obroušení konců vláken, která se díky tomu tzv. otevřou. Při zpracování velkých ploch vzniká tkanina s velmi krátkým a hustým vlasem. Často se připodobňuje sametu.

Vlastnosti mykané, česané a broušené bavlny

VLASTNOST MYKANÁ BAVLNA ČESANÁ BAVLNA BROUŠENÁ BAVLNA
Způsob zpracování mykání = rozvolnění, čištění a rovnání vláken česání = narovnání, čištění a odstranění krátkých vláken broušení = kartáčování povrchu
Odolnost střední vyšší střední
Měkkost střední vysoká extra vysoká
Hřejivost standardní standardní vyšší
Využití ložní prádlo, ručníky, dětský textil kvalitní ložní prádlo a oblečení oblečení, ložní prádlo
Cena nižší vyšší střední až vyšší

Kam dále?

PovlečeníPovlečení Prostěradla Prostěradla OsuškyRučníky a osušky
Co je mercerovaná bavlna?
 

Zakomponujte produkty z mercerované bavlny i do vašeho domova. Nevíte, jaké jsou její výhody? Poznejte mercerovanou bavlnu se specifickou úpravou společně s námi. Objevujte její lesk, odolnost a hladkost na vlastní kůži.

Co je mercerovaná bavlna

Mercerovaná bavlna

Mercerovaná bavlna je typ bavlněné textilie, která prošla procesem mercerování. Chemický proces zlepšuje kvalitu textilie, dodává jí lesk, zvyšuje jemnost a pevnost. Navíc výborně absorbuje barviva. Díky tomu se hodí na výrobu oblečení, ložního prádla či ručníků. Mercerovaná bavlna je v textilním průmyslu velmi ceněná.

Proces mercerace

Proces mercerace je pojmenován po Johnu Mercerovi, který tento postup vynalezl již v polovině 19. století. Během mercerování se látka ponoří do louhu sodného. Zde dojde k nabobtnání a změně struktury vláken. Jednoduše lze popsat proces v několika bodech.

Stručný popis procesu mercerace:

  1. Bavlněná vlákna se namočí do hydroxidu též louhu sodného.
  2. Zde nabobtnají a ledvinovitý tvar průřezu se změní na kulatý. Tím se vlákna stávají pevnějšími.
  3. Po namočení se vlákna mechanicky vypnou. Dojde k jejich narovnání. Získají přirozený lesk.
  4. Po dosažení cílového stavu se hydroxid neutralizuje kyselinou octovou.
  5. Tkanina nebo vlákna se propláchnou a usuší.

Vlastnosti mercerované bavlny

LESK

Specifický proces mercerování dodává tkanině jedinečný vzhled. Lesklý povrch získává textilie po mechanickém vypnutí látky. Napětí vyrovná tkaninu, která se stává hladší. Hladký povrch odráží světlo a přispívá k lesklému efektu. Lesk podtrhuje celkovou eleganci produktů z mercerované bavlny.

HLADKOST

Mercerovaná bavlna získává hladkost během chemického procesu mercerování. Přesně během mechanického vypnutí tkaniny. Narovnaná vlákna mají méně nepravidelností a vytváří dokonale hladký povrch. Následná neutralizace kyselinou octovou zajišťuje zachování hladkosti i během dalších postupů.

ODOLNOST

Odolnost se odvíjí od všech kroků mercerace. Konkrétně získává tkaniny odolnost a pevnost díky mechanickému napínání vláken, jejich zvýšené hustotě a eliminaci drobných prasklin. Mercerovaná bavlna je skvělou volbou pro výrobu kvalitního a odolného textilu.

ODOLNOST VŮČI SRÁŽENÍ

Produkty z mercerované bavlny jsou výrazně odolnější vůči srážení v porovnání s klasickou bavlnou. Zvýšená odolnost vůči srážení vzniká během mercerace. Pevnost, hustota a změna struktury vláken přispívají k tomu, že bavlna lépe udržuje svůj tvar a rozměr během praní i sušení.

ABSORPCE BARVIV

Ceněnou vlastností mercerované bavlny je vyšší schopnost absorbovat textilní barviva. Zvýšená absorpce vzniká během procesu mercerování, kdy dochází ke změně struktury vláken. Ta následně lépe přijímají a udržují barviva. Textilie z mercerované bavlny jsou syté, trvanlivé a neblednou.

Cena produktů z mercerované bavlny

Produkty z mercerované bavlny jsou ve srovnání s klasickou bavlnou cenově dražší. Mercerování je nákladný proces, který zvyšuje cenu produktu. Cenu ovlivňuje nejen proces, ale také původ a kvalita bavlny. I přes vyšší ceny jsou produkty z mercerované bavlny velice oblíbené v textilním průmyslu.

Rozdíl mezi mercerovanou a klasickou bavlnou

Mercerovaná bavlna nese veškeré vlastnosti té klasické. Během procesu většinou nevznikají nové funkční vlastnosti, ale ty původní mercerace zvyšuje. Na dotek je mercerovaná bavlna mnohem jemnější, odolnější a lépe absorbuje barviva.

Vlastnosti mercerované a klasické bavlny

VLASTNOST MERCEROVANÁ BAVLNA KLASICKÁ BAVLNA
Způsob zpracování mercerace přirozená forma
Odolnost vyšší nižší
Odolnost vůči srážení vyšší nižší
Lesk lesklá matná, pololesklá
Měkkost vyšší nižší
Absorpce barviv vyšší - syté barvy nižší - rychlejší blednutí
Cena vyšší nižší

Kam dále?

PovlečeníPovlečení Prostěradla Prostěradla OsuškyRučníky a osušky
Co je egyptská bavlna?
 

Poznejte produkty z nejkvalitnější bavlny světa. Nerozlučnými společníky se stanou bavlněné textilní kousky do ložnice, koupelny i kuchyně. Měkkost, jemnost a přirozený lesk egyptské bavlny si okamžitě zamilujete.

Co je egyptská bavlna

Egyptská bavlna

Egyptská bavlna se řadí mezi nejkvalitnější bavlnu na světě. Jedná se o odrůdu bavlníku Gossypium barbadense, kterou charakterizují extrémně dlouhá a jemná vlákna. Díky tomu egyptská bavlna vyniká pevností, odolností a vysokou měkkostí. Přirozený lesk podtrhuje celkový vzhled. S egyptskou bavlnou se můžete setkat v podobě ručníků, ložního prádla a dalších textilních výrobků.

Bavlník Gossypium barbadense též bavlník barbadoský

Jedná se o tropickou rostlinu, které se daří především v teplých krajích s dostatkem vláhy. Někdy se odrůda označuje také jako Extra Long Staple Cotton. Dříve se pěstovala především v oblasti Nilu dnešního Egypta. Dnes je rozšířena i v jiných částech světa, zejména v Indii, Číně, USA nebo Súdánu. Název egyptská neupozorňuje na původ bavlny, ale označuje spíše kvalitu.

Podobné druhy bavlny

Egyptskou bavlnu lze srovnávat s dalšími druhy bavlny, které se řadí mezi ty nejkvalitnější. Každý typ bavlny má však drobné odlišnosti. Kvalitně lze egyptskou bavlnu srovnávat s pima bavlnou.

Pima bavlna

Pima bavlna má stejně jako egyptská dlouhá vlákna, která podporují jemnost a měkkost. Pochází z Peru, dnes se pěstuje také v USA, Pákistánu či Turecku. Jedná se o jediný druh, který má vlastní ochrannou známku tzv. Supima. Tyto produkty musí být vyrobeny pouze ze 100 % pima bavlny vypěstované v Americe.

Vlastnosti egyptské bavlny

DLOUHÁ VLÁKNA

Délka vláken u egyptské bavlny je až dvojnásobná v porovnání s jinými druhy. Délka vláken bavlníku Gossypium barbadense umožňuje vytvářet dlouhé, pevné a husté příze. Dlouhá vlákna ovlivňují většinu funkčních vlastností egyptské bavlny. Především měkkost, odolnost, tvarovou stálost, stabilitu barev nebo lesk. Dlouhá vlákna přispívají k vysoké kvalitě egyptské bavlny.

LESK

Vysoká kvalita vláken dodává tkanině jedinečný vzhled. Lesklý povrch získává textilie díky dlouhým vláknům, dokonalou čistotou a pečlivému zpracování. Hladký povrch odráží světlo a přispívá k lesklému efektu. Lesk podtrhuje celkovou eleganci produktů z egyptské bavlny.

MĚKKOST

Měkkost zaručuje druh bavlny Gossypium barbadense. Jedná se o přirozenou vlastnost této odrůdy v porovnání s jinými druhy bavlníků. Rostlina produkuje velice dlouhá a jemná vlákna, která se lépe zpracovávají a umožňují spřádat na dotek měkkou přízi. Měkkost ovlivňuje také proces čištění, kdy jsou odstraněny veškeré hrubé i drobné nečistoty.

ODOLNOST

Odolnost egyptské bavlny ovlivňuje druh bavlníku Gossypium barbadense. Jedná se o přirozenou vlastnost bavlníku, kterou zvyšují postupy zpracování. Dlouhá vlákna lze spřádat do pevné a husté příze. Ta vytváří skvělý základ pro velice odolné textilie, které jsou pevné a méně náchylné k třepení a lámání.

SAVOST

Savost patří mezi přirozenou vlastnost bavlny. Bavlna rychle a efektivně absorbuje vlhkost. Vysokou savost u egyptské bavlny ovlivňuje struktura vláken, jejich délka a hustota, ale také proces čištění. Vysoká schopnost absorpce vlhkosti dělá z egyptské bavlny jedinečnou textilii vhodnou na výrobu ručníků či ložního prádla.

STÁLOBAREVNOST

Schopnost absorbovat a udržovat barviva je ovlivněna u egyptské bavlny několika faktory. Především délkou vláken, jejich kvalitou a hustotou. Neméně důležitá je přirozená schopnost absorpce tekutin. Díky tomu bavlna snadno absorbuje i větší množství barviv. Produkty z egyptské bavlny mají syté barvy, které jsou trvanlivé.

Cena produktů z egyptské bavlny

Obecně lze říci, že produkty z egyptské bavlny jsou dražší než produkty z klasické bavlny. Rozdílnost ceny je dána způsobem zpracování, druhem bavlníku či kvalitou vláken. Produkty z egyptské bavlny jsou výrazně měkčí, jemnější a kvalitnější. Rozdílné ceny jsou i u produktů z egyptské bavlny. V tomto případě cena ukazuje na kvalitu či značku výrobku.

Péče o egyptskou bavlnu

Správná péče o egyptskou bavlnu zachová všechny její funkční vlastnosti a prodlouží životnost. Před prvním použitím produkty z egyptské bavlny vyperte při teplotě 40 °C. Praním zbavíte textilii nečistot, prachu a zbytků barev.

Egyptskou bavlnu perte při maximální teplotě 60 °C nebo dle doporučení od výrobce. Prádlo vždy roztřiďte podle barev. Používejte gelové prací prostředky určené na jemné prádlo. Nepoužívejte aviváž.

Sušte nejlépe na čerstvém vzduchu v závěsu. Ideálně v polostínu, přímé slunce negativně ovlivňuje kvalitu barev. Lze sušit také v sušičce na nízkou teplotu. Vhodný je program pro ložní prádlo.

Egyptskou bavlnu žehlete na střední teplotní stupeň do 150 °C. Využijte funkci napařování nebo textilii navlhčete. Snadno dosáhnete hladkého povrchu. Skladujte na suchém a vzdušném místě.

Postup, jak pečovat o textilie z egyptské bavlny:

  1. Prádlo z egyptské bavlny roztřiďte podle barev.
  2. Perte při teplotě 40 - 60 °C.
  3. Používejte gelové prací prostředky.
  4. Vyhněte se používání aviváže.
  5. Po vyprání ihned protřepte.
  6. Sušte na sušáku v polostínu či stínu.
  7. Sušit lze i v sušičce na program s nízkou teplotou.
  8. Po usušení vyžehlete na střední teplotu do 150 °C.
  9. Skladujte na suchém a vzdušném místě.

Kam dále?

PovlečeníPovlečení Prostěradla Prostěradla OsuškyRučníky a osušky
Co je žerzejové povlečení?
 

Pletenina jersey, česky žerzej je známá pro svoji měkkost a pružnost. Často se setkáte s prostěradly jersey, ale znáte žerzejové povlečení? Zjistěte více o výhodách a funkčních vlastnostech textilie žerzej a zařaďte ji i do své ložnice.

Co je žerzejové povlečení?

Co je žerzej?

Žerzej, též známý jako jersey je druh pletené látky, která se vyrábí nejčastěji z bavlny či syntetických materiálů. Vyznačuje se hladkým povrchem z lícové strany, zatímco rubová je mírně žebrovaná.

Žerzej charakterizuje vysoká měkkost, pružnost a absorpce vlhkosti. V minulosti se k výrobě využívala vlna, která tkanině dodávala extrémní pružnost. Dnes se vlněný žerzej používá k výrobě svetříků nebo pletených šatů. Žerzej výborně absorbuje vlhkost a umožňuje cirkulaci vzduchu. Jedná se o ideální materiál na výrobu povlečení i žerzej prostěradel.

Materiály na výrobu žerzeje

BAVLNA

Přírodní bavlněné vlákno se k výrobě žerzejového povlečení používá nejčastěji. Přirozené funkční vlastnosti bavlny jako je savost, prodyšnost a měkkost dělají z žerzeje jedinečný materiál pro výrobu ložního prádla i funkčního oblečení. Drobnou nevýhodou bavlny je nižší odolnost, kterou naopak dominují syntetická vlákna.

Výhody a nevýhody žerzejového povlečení ze 100% bavlny

VÝHODY NEVÝHODY
měkkost nižší odolnost
prodyšnost vyšší pořizovací cena
savost

SMĚS BAVLNY A POLYESTERU

Žerzejové textilie se často vyrábějí ze směsí přírodních a syntetických vláken. Díky tomu je dosaženo všech požadovaných vlastností jako je měkkost, odolnost, prodyšnost a pružnost. Setkat se můžete s žerzejem ze směsi bavlny a polyesteru, který poskytuje výhody obou materiálů. Rozhodně se žerzeje ze směsí vláken neobávejte.

Výhody a nevýhody žerzejového povlečení ze směsi bavlny a polyesteru

VÝHODY NEVÝHODY
pevnost
odolnost
měkkost
prodyšnost
cenová dostupnost

SYNTETICKÁ VLÁKNA

K výrobě žerzeje se používá polyester, viskóza, ale také elastanová vlákna jako je spandex. Výhodou polyesteru je odolnost, nevýhodou naopak nižší savost. Viskóza známá jako umělé hedvábí poskytuje vysokou měkkost a jemnost. Samotná viskóza je málo odolná, z tohoto důvodu se často kombinuje s jinými textiliemi. Elastanová vlákna se využívají spíše k výrobě oblečení.

Výhody a nevýhody žerzejového povlečení ze syntetických vláken

VÝHODY POLYESTERU NEVÝHODY POLYESTERU
odolnost nižší savost
VÝHODY VISKÓZY NEVÝHODY VISKÓZY
měkkost a jemnost nízká odolnost
VÝHODY ELASTANU NEVÝHODY ELASTANU
pružnost především výroba oblečení

VLNA

Vlněný žerzej se využíval spíše v minulosti. Dnes se s ním setkáte sporadicky. Používá se k výrobě oblečení. Vlna výborně absorbuje vlhkost, navíc je pružná a má přirozeně tepelné vlastnosti. Z tohoto důvodu se z vlněného žerzeje vyrábí svetry a teplé oblečení.

Výhody a nevýhody vlněného žerzeje

VÝHODY NEVÝHODY
absorpční vlastnosti vyšší pořizovací cena
pružnost
přirozená izolace
odolnost
hřejivost
jemnost a měkkost

Vlastnosti žerzejového povlečení

PRODYŠNOST
Prodyšnost je schopnost textilie odvádět vlhkost od těla a umožňuje cirkulaci vzduchu. Přírodní vlákna jako je bavlna mají přirozeně otevřenou strukturu vláken, která podporuje proudění vzduchu. Syntetická vlákna jsou méně prodyšná, ale moderní výroba již zahrnuje úpravy, které zvyšují prodyšnost i u žerzeje ze syntetických materiálů. Prodyšnost je klíčovou vlastností žerzejového povlečení.

ODOLNOST
Důležitým parametrem používaných tkanin je jejich odolnost proti oděru, tzv. test Martindale. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání určitého počtu cyklů jeví látka opotřebení. Žerzej ze 100% bavlny jeví opotřebení po přibližně 20 000 cyklech. Syntetický žerzej po 40 000 cyklech. Syntetická vlákna jsou vhodná i pro náročnější použití.

MĚKKOST
Měkkost ovlivňuje celkový dojem při kontaktu s textilií. Měkkost se odvíjí od druhu použitých vláken a zpracování. Žerzej je díky pletací technice velice měkký a jemný. Přírodní žerzej ze 100% bavlny je měkčí, než ten ze syntetických vláken.

SAVOST
Savost je schopnost absorbovat tekutiny a vlhkost. Tato vlastnost je v případě povlečení velice důležitá pro udržení komfortního spánku. Savost u žerzejového povlečení ovlivňuje především použitý materiál. Obecně lze říci, že bavlněný žerzej vyniká savostí. Syntetická vlákna v porovnání s bavlnou absorbují vlhkost méně, ale moderní postupy zpracování polyesteru zlepšují i tuto požadovanou vlastnost.

Výhody žerzejového povlečení

SNADNÁ ÚDRŽBA
Žerzejové povlečení nevyžaduje speciální péči. Vždy dodržujte doporučení od výrobce. Doporučujeme prát při nižších teplotách a nepoužívat sušičku, která může poškodit vlákna. Textilie při vysokých teplotách ztrácí funkční vlastnosti, především pružnost. Žerzej nevyžaduje žehlení. Po usušení stačí poskládat a uložit do skříně. Skladujte na suchém a dobře větratelném místě.

CELOROČNÍ VYUŽITÍ
Žerzejové povlečení je vhodné pro celoroční využití. Žerzej vyniká prodyšností a schopností odvádět vlhkost od těla, navíc výborně saje, což oceníte během teplých měsíců. Žerzej se díky svým izolačním vlastnostem skvěle přizpůsobí i chladu.

STYL
Hladké žerzejové povlečení se skvěle hodí ke všem stylům bydlení. Barevná rozmanitost, mnoho vzorů a motivů dělají z povlečení vkusný doplněk interiéru. S ložnicí sladěné povlečení nemusíte schovávat pod přehozy na postel. Udělejte z povlečení dominantu pokoje.

Údržba žerzejového povlečení

Před prvním použitím žerzejové povlečení vyperte. Doporučujeme při nízké teplotě, nejlépe 30 °C nebo podle doporučení od výrobce. Různé směsi vláken mají odlišné požadavky na péči. Prvním vypráním zbavíte povlečení prachu, nečistot a zbytkových barev z výroby.

Žerzejové povlečení perte samostatně a naruby. Snížíte tření a rychlé opotřebení povrchu. Perte při teplotě 30 - 40 °C v jemném pracím prostředku. Po vyprání povlečení protřepte a usušte v závěsu. Vhodné je sušení v polostínu, příliš vysoké teploty negativně ovlivňují funkční vlastnosti, zejména pružnost. Vyhněte se sušení v sušičce a žehlení.

Žerzejové povlečení je odolné vůči pomačkání, ve většině případů žehlení nevyžaduje. Pokud chcete povlečení žehlit, pak při nízké teplotě. Po usušení složte a uložte do skříně. Skladujte na suchém a vzdušném místě.

Postup, jak prát a sušit žerzejové povlečení:

  • Žerzejové povlečení otočte naruby.
  • Perte při teplotě 30 - 40 °C.
  • Používejte jemné prací prostředky.
  • Vyhněte se používání aviváže.
  • Po vyprání ihned protřepte.
  • Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, nevznikají přehyby a puky.
  • Po usušení složte.
  • Žerzejové povlečení nevyžaduje žehlení.

Kam dále?

PovlečeníPovlečení Prostěradla Prostěradla Přikrývka a polštář
Co je damaškové povlečení?
 

Cítíte se někdy přesyceni klasickým bavlněným povlečením? Vyzkoušejte luxusní damašek, který si oblíbíte na první dotek. Sofistikovaný vzhled a skvělé funkční vlastnosti využijete doma i v ubytovacím zařízení. Objevte kouzlo damaškového povlečení.

Co je damaškové povlečení?

Co je damašek?

Damašek charakterizuje jeho jedinečný vzhled. Jednobarevná tkanina se vzorováním vytváří výrazné vizuální kontrasty mezi lesklými a matnými částmi. Tento kontrast je způsoben odlišným způsobem tkaní textilie, střídáním osnovní a útkové vazby. Vyrábí se nejčastěji z hustě tkaných přírodních textilií. Damašek se vyznačuje dlouhou životností, snadno se udržuje a je příjemný na dotek.

Historie damašku sahá do starověké Číny. Název damašek je pravděpodobně odvozen od názvu hlavního města Sýrie, Damašku. Damašek byl významným výrobcem luxusních tkanin.

Rozdíl mezi damaškem a Atlas Grádl

Ačkoliv damašek připomíná povlečení Atlas Grádl, každý z nich se vyznačuje unikátními vzory a strukturou. Poznejte 3 klíčové rozdíly mezi damaškem a Atlas Grádl.

Často se setkáte s damaškovým povlečením s vazbou Atlas Grádl. Jedná se o povlečení z damašku s charakteristickými podélnými pruhy, kterých je dosaženo střídáním osnovních a útkových atlasových vazeb.

Klíčové rozdíly mezi povlečením z damašku a Atlas Grádl

ROZDÍLNOST DAMAŠEK ATLAS GRÁDL
MATERIÁL bavlna, len, hedvábí bavlna, směsi syntetických vláken s bavlnou
TKANÍ střídání vazeb, vzory jsou viditelné z obou stran s opačným barevným kontrastem, složité vzorování střídání lesklých a matných pruhů v pravidelných intervalech, saténová či plátěná vazba, jednodušší vzorování oproti damašku
POUŽITÍ luxusní povlečení, textilní dekorace, oděvy jednoduché ložní prádlo, ubrusy, textil do domácnosti

Materiály na výrobu damašku

BAVLNA

Nejčastěji se setkáte s bavlněným damaškem. Cenově dostupná bavlna vyniká měkkostí, prodyšností a snadnou údržbou. Podle způsobu tkaní bývají damaškové textilie z bavlny matné nebo mírně lesklé. Používá se k výrobě ložního prádla a dalších textilních doplňků do domácnosti, kde je kladen vysoký důraz na praktičnost.

Výhody a nevýhody damaškového povlečení z bavlny

VÝHODY NEVÝHODY
měkkost
prodyšnost
snadná údržba
cenová dostupnost

LEN

Lněný damašek je ceněný pro pevnost, trvanlivost a charakteristický vzhled. U povlečení z lněného damašku oceníte jeho přirozenou prodyšnost, výborně odvádí vlhkost od těla a navíc je hypoalergenní. Využívá se na výrobu povlečení, ubrusů a dalších textilií. Drobnou nevýhodou je vyšší pořizovací cena.

Výhody a nevýhody damaškového povlečení ze lnu

VÝHODY NEVÝHODY
pevnost vyšší pořizovací cena
prodyšnost
charakteristický vzhled
hypoalergenní

HEDVÁBÍ

Hedvábný damašek patří mezi nejluxusnější materiál. Jeho největší předností je půvabný lesk, jemnost a hebkost. Přírodní vlákno se využívá na výrobu damaškových oděvů, textilních dekorací nebo povlečení. U ložního prádla oceníte jeho měkkost a termoregulační schopnosti. Hodí se pro celoroční využití.

Výhody a nevýhody damaškového povlečení z hedvábí

VÝHODY NEVÝHODY
lesk vyšší pořizovací cena
jemnost a hebkost nižší odolnost
termoregulační schopnost
hypoalergenní

Vlastnosti damaškového povlečení

ODOLNOST

Důležitým parametrem používaných tkanin je jejich odolnost proti oděru, tzv. test Martindale. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání určitého počtu cyklů jeví látka opotřebení. Damašek ze 100% bavlny jeví opotřebení po přibližně 20 000 cyklech. Odolnost závisí na materiálu, ze kterého je damašek vyroben. Nejnižší odolnost má hedvábný damašek.

PRODYŠNOST

Prodyšnost je schopnost textilie odvádět vlhkost od těla a umožňuje cirkulaci vzduchu. Přírodní vlákna jako je bavlna a len mají přirozeně otevřenou strukturu vláken, která podporuje proudění vzduchu. Hedvábný damašek je v porovnání s bavlněným méně prodyšný. Prodyšnost je klíčovou vlastností damaškového povlečení.

MĚKKOST

Měkkost ovlivňuje celkový dojem při kontaktu s textilií. Měkkost se odvíjí od druhu použitých vláken. Mimořádnou měkkostí je známý hedvábný damašek, podobně měkký je i damašek z bavlny. Lněný damašek má přirozeně hrubší texturu, měkne pravidelným praním a užíváním.

Výhody damaškového povlečení

SNADNÁ ÚDRŽBA

Jednou z největších výhod damaškového povlečení je bezesporu snadná údržba. Pro udržení původního vzhledu, kvality a životnosti postupujte podle doporučení od výrobce. Péče se může lišit v závislosti na použitém materiálu. Obecně doporučujeme prát naruby při teplotě 40 °C. Damašek můžete sušit klasicky na sušáku nebo v sušičce při nízké teplotě. Speciální péči vyžaduje hedvábný damašek.

VZHLED POVRCHU

Specifický způsob tkaní dodává tkanině jedinečný vzhled. Látka vypadá krásně z rubové i lícové strany. Často lesklý nebo pololesklý povrch vytváří kontrast s matnými částmi. Kontrast podtrhuje eleganci damašku. Povrch zdobí propracované vzory, nejčastěji květinové či geometrické.

STYL

Luxusní damaškové povlečení se skvěle hodí do interiérů, kde je kladen vysoký důraz na estetiku a komfort. Klasické vzory s jemným leskem jsou vkusným doplňkem ložnice. Damašek se stane dominantou pokoje v každém stylu bydlení. Často se využívá v prémiových pokojích hotelů a jiných ubytovacích zařízení.

Údržba damaškového povlečení

Před prvním použitím zjistěte, z jakého materiálu je damaškové povlečení vyrobeno. Různé materiály mají odlišné požadavky na péči. Následně ho vyperte při teplotě 30 - 40 °C. Zbavíte ho prachu a drobných nečistot z výroby.

ÚDRŽBA DAMAŠKOVÉHO POVLEČENÍ ZE LNU ČI BAVLNY

Damaškové povlečení z bavlny či lnu perte vždy naruby. Tím snížíte opotřebení povrchu materiálu. Perte při teplotě 40 - 60 °C v gelovém pracím prostředku. Zvolte prací program pro jemné prádlo nebo povlečení.

Po vyprání povlečení protřepte a sušte v sušičce nebo na sušáku. V sušičce sušte na program bavlna či ložní prádlo. Pokud sušíte na sušáku, povlečení přehoďte alespoň přes 3 šňůry nebo ho rozložte, předejdete tvorbě záhybů a přetížení vláken.

Bavlněný i lněný damašek vyžaduje žehlení. Žehlete nejlépe na střední teplotu do 150 °C. Pokud je povrch lesklý, žehlete po rubové straně, aby nedošlo k zmatnění.

Postup, jak prát a sušit damaškové povlečení ze lnu a bavlny:

  1. Damaškové povlečení z bavlny či lnu otočte naruby.
  2. Perte při teplotě 40 - 60 °C.
  3. Používejte jemné prací prostředky.
  4. Vyhněte se používání aviváže.
  5. Po vyprání ihned protřepte.
  6. Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, nevznikají přehyby.
  7. Sušit lze i v sušičce na program pro ložní prádlo, případně jiný program s nízkou teplotou.
  8. Po usušení bavlněný i lněný damašek vyžehlete na střední teplotu.
  9. Skladujte na suchém a dobře větratelném místě.

ÚDRŽBA DAMAŠKOVÉHO POVLEČENÍ Z HEDVÁBÍ

Hedvábný damašek perte naruby při teplotě 30 - 40 °C. Zvolte šetrný prací program určený pro jemné prádlo, hedvábí či vlnu. Sáhněte po gelovém pracím prostředku, který se i při nižší teplotě snadno rozpouští.

Po vyprání povlečení z hedvábného damašku protřepte a sušte na sušáku. Sušení v sušičce není pro damašek z hedvábí vhodné. Na sušáku přehoďte alespoň před 3 šňůry nebo ho rozložte, předejdete tvorbě záhybů a přetížení vláken.

Hedvábný damašek lze žehlit. Žehlete nejlépe na nízkou teplotu do 110 °C. Pokud je povrch lesklý, žehlete po rubové straně, aby nedošlo k zmatnění.

Postup, jak prát a sušit damaškové povlečení z hedvábí:

  1. Damaškové povlečení z hedvábí otočte naruby.
  2. Perte při teplotě 30 - 40 °C.
  3. Používejte jemné prací prostředky.
  4. Vyhněte se používání aviváže.
  5. Po vyprání ihned protřepte.
  6. Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, nevznikají přehyby.
  7. Po usušení hedvábný damašek vyžehlete na nízkou teplotu.
  8. Skladujte na suchém a dobře větratelném místě.

Kam dále?

Damaškové povlečeníDamaškové povlečení Prostěradla Prostěradla Přikrývka a polštář
Co je perkálové povlečení?
 

Kvalitní spánek je základem fyzického i duševního zdraví. Oblékněte postel to perkálového povlečení a poznejte všechny jeho funkční vlastnosti. Hustě tkaný perkál patří mezi nejkvalitnější bavlněné textilie. Vzhledem připomíná bavlněný satén.

Co je to perkál povlečení?

Co je perkál?

Perkál je hustě tkaná textilie vyrobená ze 100% bavlny. Na povrchu hladká a matná, někdy může připomínat bavlněný satén. Speciálním výrobním procesem získal perkál velmi cenné vlastnosti jako je vysoká odolnost a pevnost. Perkálové povlečení patří mezi textilie prémiové kvality. Hodí se k celoročnímu využití, ale díky jeho přirozené chladivosti si ho oblíbíte především během teplých měsíců.

 

Materiál na výrobu perkálu

Bavlna

K výrobě perkálu se využívá 100% bavlna. Perkál se vyznačuje specifickým typem vazby. Košíková vazba, kdy jde jedna nit pod a druhá nad, se k výrobě používá stovky let. Vazba odlišuje perkál od bavlněného saténu, dodává textilii vyšší pevnost a odolnost. Vyrábí se v plátnové vazbě z velmi jemných a dlouhých bavlněných přízí. Díky tomu se řadí mezi nejkvalitnější bavlněné tkaniny.

Rozdíl mezi perkálem a saténem

Srovnání vlastností perkálu a saténu

PERKÁL SATÉN

matný povrch

lesklý povrch

celoroční využití (vhodnější pro teplé období)

celoroční využití

snadná údržba

náročnější údržba

vysoká odolnost

nižší odolnost

může se žehlit

nemusí se žehlit

Perkál a satén odlišuje použitá vazba. S tím úzce souvisí jejich funkční vlastnosti. U perkálu se využívá nejčastěji košíková vazba, kdy jde nit dolů a nahoru. Díky tomu je perkál matný a velice odolný. Zatímco saténová vazba má tři nebo čtyři nitě, které se proplétají v odlišném střídání.

 

Vlastnosti perkálového povlečení

Hustota vláken

Vysoké množství vláken přispívá k jemnosti, hladkosti a odolnosti perkálu. Aby se textilie mohla nazývat perkálem musí mít na 6,5 cm² minimálně 180 nití. Vysoká hustota vláken dělá z perkálu velice kvalitní materiál používaný k výrobě povlečení, ale také prostěradel či košilí.

Prodyšnost

Prodyšnost je schopnost textilie odvádět vlhkost od těla a umožňuje cirkulaci vzduchu. Přírodní vlákna jako je bavlna mají přirozeně otevřenou strukturu vláken, která podporuje proudění vzduchu. Díky vysoké prodyšnosti se perkálové povlečení hodí do teplých měsíců.

Odolnost

Důležitým parametrem používaných tkanin je jejich odolnost proti oděru, tzv. test Martindale. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání určitého počtu cyklů jeví látka opotřebení. Perkál ze 100% bavlny jeví opotřebení po přibližně 40 000 cyklech. Běžné látky v domácnosti po 15 000 cyklech. Odolnost u perkálu ovlivňuje jeho vazba.

Chladivost

Chladivost perkálu ovlivňuje především použitá vazba. Přírodní textilie jsou známé pro své přirozené chladící vlastnosti, které oceníte v teplých měsících. Prodyšnost, lehkost a odvod vlhkosti zapříčiňují pocit chladivého efektu. Díky této vlastnosti se hodí i do teplých měsíců.

Výhody perkálového povlečení

Snadná údržba

Jednou z největších výhod perkálového povlečení je bezesporu snadná údržba. Pro zachování kvality perte bavlněný perkál naruby při teplotě 30 - 40 °C nebo dle doporučení od výrobce. Sušit ho můžete klasicky na sušáku nebo v sušičce při nízké teplotě. Perkál není nutné žehlit. Pokud chcete dokonale hladký povrch žehlete při nízké teplotě s funkcí napařování. Povlečení doporučujeme prát 1x za 2 týdny.

Celoroční využití

Perkálové povlečení je vhodné pro celoroční využití. 100% bavlna přirozeně vyniká vysokou prodyšností a lehkostí. Navíc výborně saje, což oceníte během teplých měsíců. V zimě doporučujeme perkálové povlečení kombinovat s hřejivým prostěradlem, třeba z flanelu nebo mikroplyše. Kombinace materiálů poskytne skvělou tepelnou izolaci.

Hladký a matný povrch

Perkál nevytváří lesklý vzhled na povrchu jako saténové tkaniny. Naopak je matný a velice hladký. Přirozeně matný povrch je zapříčiněn použitým typem vazby během tkaní. Na pohled nevytváří žádné odlesky jako satén. Perkál vytváří nenápadný dojem s jedinečnými funkčními vlastnostmi.

Styl

Široká nabídka barev, motivů a vzorů dělá z povlečení elegantní doplněk ložnice. Perkálové povlečení seženete v mnoha stylech, které snadno sladíte s interiérovým designem. Nechte povlečení z kvalitního perkálu vyniknout a udělejte z něj dominantu pokoje.

Údržba perkálového povlečení

Perkálové povlečení před prvním použitím vyperte při teplotě 30 °C. Při nízké teplotě použijte gelový prací prostředek, který se snadno rozpouští. Ihned po vyprání povlečení protřepte a usušte v sušičce nebo v závěsu. První vyprání je nutné pro zbavení prachu a zbytkových barev.

Povlečení z perkálu perte pravidelně 1x za 14 dní, v létě každý týden. Používejte šetrný prací program při maximální teplotě 40 °C. Nižší teploty snižují riziko smrštění textilie a udržují barvy stále jasné. Sáhněte po jemném pracím prostředku, který zachová jemnost. Vyhněte se používání aviváže a jiných chemických přípravků, které poškozují přírodní vlákna.

Perkál lze sušit v sušičce i na sušáku. Venku povlečení nevystavujte přímému slunci, sušte v polostínu. Pokud sušíte v sušičce zvolte speciální program pro sušení ložního prádla. Povlečení z perkálu se nemusí žehlit, jestliže preferujete dokonale hladký vzhled žehlete na nízkou až střední teplotu s funkcí napařování.

Postup, jak prát a sušit povlečení z perkálu:

  1. Perkálové povlečení otočte naruby.
  2. Perte při teplotě 30 - 40 °C.
  3. Použijte gelový prací prostředek.
  4. Vyhněte se používání aviváže.
  5. Po vyprání protřepte.
  6. Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, nevznikají přehyby a puky.
  7. Sušit lze i v sušičce na program pro ložní prádlo, případně jiný program s nízkou teplotou.
  8. Po usušení uhlaďte a složte.
  9. Perkál můžete v případě potřeby žehlit na nízkou až střední teplotu s napařováním.

Kam dále?

Bavlněné povlečení Povlečení Nežehlivé povlečení
Co je renforcé povlečení?
 

Povlečení vyrobené ze speciálně zpracované bavlny si vás získá na první dotek. Veškeré funkční vlastnosti bavlny doplněné o vysokou odolnost a hladkost charakterizuje renforcé povlečení. Poznejte snadno udržovatelný a hypoalergenní materiál, který je ideální volbou pro každodenní použití.

Co je to renforcé povlečení?

Co je renforcé?

Renforcé je typ hladké bavlněné tkaniny. Funkční vlastnosti přesahují klasickou bavlnu. Během zpracování 100% bavlny dochází ke speciálním úpravám, kdy z bavlny zůstávají pevné a měkké příze. Renforcé se vyznačuje vysokou pevností a odolností za zachování měkkosti.

Trvanlivost vlákna, nižší mačkavost a jemnost patří mezi největší přednosti renforcé. Bavlna renforcé se řadí mezi špičkové materiály pro výrobu povlečení. Oproti klasické je mnohonásobně jemnější, což je znatelné už na první pohled. Navíc výborně odvádí vlhkost od těla a dlouho si udržuje původní barvy.

TIP: Renforcé povlečení se hodí k celoročnímu použití pro děti i dospělé.

 

Z renforcé bavlny seženete také krepové povlečení s charakteristicky zvrásněným povrchem. Renforcé krep se snadno udržuje a je méně náchylný k pomačkání. Stejně jako klasický bavlněný krep se nemusí žehlit.

Materiál na výrobu renforcé

Bavlna

Srovnání klasické bavlny a renforcé bavlny

Klasická bavlna Renforcé bavlna

prodyšnost

vyšší prodyšnost

vysoká teplota praní

vyšší teplota praní

nežmolkuje

delší životnost

stálobarevnost

stálobarevnost

přijatelná cena

přijatelná cena

odolnost

vysoká odolnost a pevnost

nutnost žehlení

nemačká se

tvrdší, než renforcé

jemnější struktura

K výrobě renforcé se využívá 100% bavlna. Renforcé ve francouzštině znamená zesílený. Vlákna bavlny jsou mimořádně silná, odolná a jemná. Vlastností je dosaženo speciální úpravou tzv. mercerováním. Jedná se o proces odstranění přebytečných vrstev. Po zpracování zůstává pouze vysoce pevné jádro textilie.

Bavlna zušlechtěná mercerováním je na pohled lesklá a hladká. Dojem z textilie se přibližuje hedvábí. Mercerovaná bavlna má až o čtvrtinu jasnější barvy, než klasická. Dokáže pohltit více vody, tedy barviv během procesu barvení.

 

Vlastnosti renforcé povlečení

Odolnost

Důležitým parametrem používaných tkanin je jejich odolnost proti oděru, tzv. test Martindale. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání určitého počtu cyklů jeví látka opotřebení. Renforcé ze 100% hladké bavlny jeví opotřebení po přibližně 40 000 cyklech. Běžné látky v domácnosti po 15 000 cyklech. Odolnost u renforcé ovlivňuje hustota tkaní a typ vlákna.

Měkkost

Měkkost ovlivňuje celkový dojem při kontaktu s textilií. Renforcé bavlna je měkká a velice jemná. Měkkost se odvíjí od struktury vláken a zpracování. Renforcé vlákna ze 100% hladké bavlny jsou na dotek velice příjemná. Ve srovnání s klasickou bavlnou mnohem jemnější a hladší. Rozdíl je okem viditelný.

Stálobarevnost

Stálobarevnost patří mezi vlastnosti textilie. Udává, jak jsou barvy odolné při vystavení různým změnám jako je praní, světlo, pot nebo tření. Renforcé bavlna odolává všem zmíněným vlivům, dlouho si udržuje jasné a syté barvy. Povlečení z renforcé bavlny si dlouho zachová svůj původní atraktivní vzhled.

Antialergické

Bavlna je přírodní materiál, který se považuje je hypoalergenní. Znamená to, že je dobře snášena alergiky, astmatiky, osobami s citlivou pokožkou i dětmi. Hypoalergenní materiály jsou zpracovány tak, aby minimalizovaly riziko vzniku alergií. Hustá vlákna renforcé zamezují průniku roztočů či jiných alergenních látek. Vyšší teplota praní odstraní prach i pyl.

Výhody renforcé povlečení

Celoroční využití

Renforcé povlečení je vhodné pro celoroční využití. 100% hladká bavlna vyniká vysokou prodyšností a lehkostí, navíc výborně saje, což oceníte během teplých měsíců. Mercerovaná bavlna se však díky termoregulačním vlastnostem skvěle přizpůsobí i chladu.

Snadná údržba

Jednou z největších výhod renforcé povlečení je bezesporu snadná údržba. Renforcé nevyžaduje speciální péči. Stačí pravidelné praní naruby při teplotě 40 - 60 °C nebo dle doporučení od výrobce. Sušit ho můžete klasicky na sušáku nebo v sušičce při nízké teplotě. Renforcé oproti klasické bavlně nevyžaduje žehlení. Povlečení doporučujeme prát 1x za 2 týdny.

Nevyžaduje žehlení

Renforcé nevyžaduje žehlení. Speciální úpravou došlo ke snížení mačkavosti materiálu v porovnání s běžnou bavlnou. Po usušení doporučujeme uhladit a ihned složit. Pokud však preferujete dokonale hladké povlečení, můžete renforcé vyžehlit při nižší až střední teplotě.

Styl

Hladké renforcé povlečení se skvěle hodí ke všem stylům bydlení. Barevná rozmanitost, mnoho vzorů a motivů dělají z povlečení vkusný doplněk interiéru. S ložnicí sladěné povlečení nemusíte schovávat pod přehozy na postel. Nechte vyniknout mírně lesklé povlečení v sytých tónech.

Údržba renforcé povlečení

Renforcé povlečení před prvním použitím vždy vyperte. Nejlépe při teplotě 40 °C nebo dle doporučení od výrobce. Použijte gelový prací prostředek, který se snadno rozpouští. První vyprání je nutné, povlečení zbaví prachu, zbytků barev z výroby a jiných nečistot.

Povlečení z renforcé bavlny vyměňujte pravidelně 1x za 14 dní, v létě každý týden. Perte ho naruby v automatické pračce při teplotě 40 - 60 °C. Při nižší teplotě použijte gelový prací prostředek, při vyšší můžete sáhnout i po sypkém pracím prášku. Vyhněte se použití aviváže, která poškozuje vlákna. Zvolte raději speciální dezinfekční přípravek na prádlo.

Renforcé můžete sušit v sušičce i na sušáku. Vyhněte se vysokým teplotám. Sušte venku v polostínu, nebo v sušičce na šetrný program při nižší teplotě. Ihned po usušení uhlaďte a složte. Díky tomu se můžete vyhnout žehlení. Pokud chcete dokonale hladké povlečení, můžete ho vyžehlit při nižší až střední teplotě.

Postup, jak prát a sušit povlečení z renforcé bavlny:

  1. Renforcé povlečení otočte naruby.
  2. Perte při teplotě 40 - 60 °C.
  3. Použijte gelový prací prostředek, při vyšší teplotě můžete i prací prášek.
  4. Vyhněte se používání aviváže.
  5. Po vyprání ihned protřepte.
  6. Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, nevznikají přehyby a puky.
  7. Sušit lze i v sušičce na program pro ložní prádlo, případně jiný program s nízkou teplotou.
  8. Po usušení uhlaďte a složte.
  9. Renforcé lze žehlit na nízkou teplotu.

Kam dále?

Bavlněné povlečení Povlečení Nežehlivé povlečení
Co je fleecové povlečení?
 

Fleecové povlečení má mnoho výhod, díky kterým si ho ihned oblíbíte. Hřejivost, odolnost a měkkost z něho dělají nepostradatelný kousek do chladných měsíců. Zjistěte více o výhodách textilii fleece a zařaďte ji do své ložnice.

fleece

Co je fleece?

Fleecové povlečení se vyrábí ze syntetických materiálů, nejčastěji polyesterových přízí. Setkáte se také s fleecem z kombinace syntetické a přírodní textilie. Nezaměnitelně hřejivý povrch tvoří pletenina s vlasem, který je na dotek velice měkký a jemný.

Nízká hmotnost a dobré izolační vlastnosti patří mezi největší přednosti fleecu. Využívá se nejen k výrobě ložního prádla, ale také outdoorového oblečení. Existuje více druhů fleeců jako je polar fleece nebo mikroflís. Druhy fleecu se liší v tloušťce a hustotě vláken. Všechny druhy jsou vhodné pro děti i alergiky.

TIP: Fleecové povlečení využijete především v chladných měsících.

 

Fleece nezaměňujte s mikroplyšem. Ačkoliv je mikroplyš vyrobený také z polyesterových přízí, používají se jemnější a hustší vlákna. Díky tomu je mikroplyš až extrémně měkký a jemný.

Materiál na výrobu fleecu

Polyester

Polyesterové příze se k výrobě fleece využívají nejčastěji. Jedná se o syntetické vlákno, jehož hlavními přednostmi jsou odolnost a lehkost. Fleecové povlečení z polyesteru vyniká také hřejivostí a skvělými izolačními vlastnostmi.

Syntetické směsi

Setkat se můžete s fleecem vyrobeným ze směsi polyesteru a spandexu či nylonu. Tyto směsi se však využívají spíše při výrobě sportovního oblečení. Spandex podporuje elasticitu a nylon prodlužuje životnost.

Směs polyesteru a bavlny

Povlečení z polyesteru a přírodních bavlněných přízí se vyznačuje vysokou měkkostí, kterou podporují bavlněná vlákna. Někdy se bavlna nahrazuje vlnou, která zvyšuje izolační vlastnosti fleecu a je přirozeně antibakteriální.

Vlastnosti fleecového povlečení

Hřejivost

Povlečení z fleecu rychle zahřeje a udrží tělo v teple během celé noci. Tepelný komfort zajistí dospělým i dětem. U malých dětí lze využívat fleece během celého roku. Obecně se doporučuje spíše do zimních měsíců, kdy chrání před chladem, což je klíčové pro plnohodnotný spánek.

Odolnost

Syntetické textilie jsou oblíbené pro vysokou odolnost a dlouhou životnost. Důležitým parametrem používaných tkanin je jejich odolnost proti oděru, tzv. test Martindale. V laboratorních podmínkách to znamená, že po překonání určitého počtu cyklů jeví látka opotřebení. Fleece ze 100% polyesteru jeví opotřebení po přibližně 80 000 cyklech. Běžné látky v domácnosti po 15 000 cyklech.

Měkkost

Měkkost ovlivňuje celkový dojem při kontaktu s textilií. Fleece je měkký, hřejivý a poddajný. Měkkost se odvíjí od druhu materiálu, struktury vláken a jejich zpracování. Fleecová vlákna ze 100% polyesteru jsou na dotek velice příjemná. Ve srovnání s bavlnou, ale o něco tvrdší. Na dotek je to téměř k nerozeznání.

Antialergické

Hypoalergenní materiály jsou zpracovány tak, aby minimalizovaly riziko vzniku alergií. Jedná se o textilie vhodné pro alergiky, astmatiky, osoby s citlivou pokožkou či děti. Textilie je šetrná k pokožce celého těla, navíc je odolná vůči plísním a roztočům. Syntetické materiály nejsou živnou půdou pro roztoče, plísně nebo bakterie, které vyvolávají alergické reakce.

Výhody fleecového povlečení

Snadná údržba

Fleecové povlečení nevyžaduje speciální péči. Vždy dodržujte doporučení od výrobce. Obecně perte při nižších teplotách a nepoužívejte sušičku, která může poškodit vlákna. Textilie při vysokých teplotách ztrácí funkční vlastnosti. U fleecu oceníte jeho nežehlivost. Po usušení stačí poskládat a uložit do skříně. Po častějším používání může docházet ke tvorbě žmolků, které snadno odstraníte odžmolkovačem.

Zimní ložní prádlo

Díky své hřejivosti a izolačním vlastnostem se fleecové povlečení hodí zejména do chladných měsíců. Rychle zahřeje a výborně udržuje teplo. Záleží však na osobních preferencích jedince. Své využití nalezne během celého roku v chladnějších ložnicích nebo při používání klimatizace.

Styl

Bohatá nabídka barev, motivů a vzorů dělá z povlečení elegantní doplněk ložnice. Fleecové povlečení seženete v mnoha stylech, které snadno sladíte s interiérovým designem. Nechte fleecové povlečení vyniknout a udělejte z něj dominantu pokoje.

Údržba fleecového povlečení

Fleecové povlečení před prvním použitím vždy vyperte. Teplota během praní nesmí překročit 40 °C. Použijte gelový prací prostředek, který se snadno rozpouští. První vyprání zbaví povlečení prachu, nečistot a zbytků barev z výroby.

Povlečení z fleecu vyměňujte pravidelně, nejlépe 1x za 14 dní. Perte při teplotě 30 - 40 °C nebo podle doporučení od výrobce. Použijte gelový prací prostředek. Nepoužívejte aviváž, která poškozuje vlákna fleecu. Můžete ji nahradit speciálními dezinfekčními prostředky na praní.

Fleece doporučujeme sušit pouze na sušáku. Vysoká teplota v sušičce poškozuje fleecová vlákna. Textilie ztrácí veškeré funkční, především izolační vlastnosti. Obrovskou výhodou je, že fleece velice rychle schne. Po usušení stačí povlečení složit. Fleece se nežehlí.

Postup, jak prát a sušit povlečení z fleecu:

  1. Fleecové povlečení otočte naruby.
  2. Perte při teplotě 30 - 40 °C.
  3. Používejte gelové prací prostředky.
  4. Vyhněte se používání aviváže.
  5. Po vyprání ihned protřepte.
  6. Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, nevznikají přehyby a puky.
  7. Sušit lze i v sušičce na program pro ložní prádlo, případně jiný program s nízkou teplotou.
  8. Po usušení složte.
  9. Fleecové povlečení se nežehlí.

Jak odstranit žmolky z fleecu?

Po častějším praní se mohou na fleecovém povlečení objevit drobné žmolky. Ty vznikají v důsledku tření textilie. Žmolky lze odstranit ručně pomocí malých nůžek, holícím strojkem nebo izolepou. Pokud se rozhodnete použít nůžky či strojek, buďte velice opatrní, ať nepoškodíte samotnou textilii. Využít lze také elektrický odžmolkovač.

Kam dále?

Bavlněné povlečení Povlečení Nežehlivé povlečení
Co je krepové povlečení?
 

Kdo by neznal povlečení s charakteristicky zvrásněným povrchem. Krepové povlečení nevyžaduje speciální péči, jedná se o skvělou volbu pro každodenní použití. Objevte všechny přednosti krepu, který zpříjemní spánek dětem i dospělým.

Co je to krepové povlečení?

Co je krep?

Krepové povlečení se vyrábí z více materiálů, nejčastěji z měkčené bavlny. Setkat se můžete s krepem ze 100% bavlny, hedvábí, polyesteru či směsi bavlny a syntetických vláken. Varianty s příměsí bavlny si udržují všechny její přednosti, syntetické textilie zajišťují vysokou odolnost. Krep výborně absorbuje vlhkost a vyniká měkkostí.

Charakteristického zvrásněného povrchu je docíleno úpravou bavlny. Používá se speciální tkaní, chemické úpravy nebo mechanické procesy, které způsobují nerovnoměrné smrštění vláken. Výsledkem procesu je typické zvrásnění.

TIP: Krepové povlečení se hodí k celoročnímu použití. Během léta ochladí a v zimě zahřeje.

Materiál na výrobu krepu

Bavlna

Výhody a nevýhody krepového povlečení ze 100% bavlny

Výhody Nevýhody

měkkost

vyšší pořizovací cena

prodyšnost

savost

Bavlněné přírodní vlákno se využívá k výrobě krepu nejčastěji. Měkkost a prodyšnost patří mezi největší výhody krepového povlečení z bavlny. Navíc je hypoalergenní a výborně absorbuje vlhkost. Malou nevýhodou je vyšší pořizovací cena ve srovnání s umělým vláknem.

 

Polyester

Výhody a nevýhody krepového povlečení z polyesteru

Výhody Nevýhody

pevnost

tvrdší v porovnání se 100% bavlnou

odolnost

cenová dostupnost

Syntetické vlákno se využívá k výrobě krepu nejčastěji v kombinaci s přírodními materiály. Polyester dodává krepu pevnost, odolnost a schopnost rychle uschnout. Krepové povlečení z polyesteru je na dotek hrubší, než čistě bavlněné. Cenová dostupnost z něho činí ideální materiál pro výrobu levného ložního prádla.

 

Směs bavlny a polyesteru

Výhody a nevýhody krepového povlečení z polyesteru a bavlny

Výhody Nevýhody

pevnost

odolnost

měkkost

prodyšnost

cenová dostupnost

Ze směsi syntetického a přírodního materiálu vzniká krep s jedinečnými vlastnostmi. Měkkost a savost bavlny doplňuje odolnost a snadná péče polyesteru. Krepové povlečení z polyesteru a bavlny si nese kladné vlastnosti obou textilií, navíc je cenové dostupné.

 

Hedvábí

Výhody a nevýhody krepového povlečení z hedvábí

Výhody Nevýhody

termoregulační vlastnosti

vysoká cena

měkkost

Kromě polyesteru nebo bavlny se využívá k výrobě krepu také hedvábí. S hedvábným krepem se setkáte méně často z důvodu vysoké pořizovací ceny. Vysoká měkkost, lesk a skvělé termoregulační vlastnosti se řadí mezi největší výhody krepu z hedvábí.

 

Mikrovlákno

Výhody a nevýhody krepového povlečení z mikrovlákna

Výhody Nevýhody

snadná údržba

odolnost

měkkost

Mikrovlákno se k výrobě krepu využívá spíše sporadicky. Jedná se však o alternativu syntetické textilie vhodné pro výrobu krepu společně s bavlnou. Vyniká především odolností, snadnou údržbou a měkkostí.

 

Vlastnosti krepového povlečení

Jedinečná textura

Nezaměnitelně zvlněný povrch krepu patří mezi jeho jedinečné vlastnosti. Díky své struktuře se krep nemačká a dlouhodobě si udržuje původní vzhled. Zvrásněný povrch dodává tkanině zajímavý vizuální efekt. Charakteristického povrchu textilie lze dosáhnout několika způsoby jako jsou chemické úpravy tkaniny, změna v mechanickém zpracování nebo použitím speciálních přízí.

Chladivost

Chladivost krepu ovlivňuje především použitý materiál. Přírodní textilie jsou známé pro své přirozené chladící vlastnosti, které oceníte v teplých měsících. Prodyšnost a odvod vlhkosti zapříčiňují pocit chladivého efektu. Navíc zvrásněný povrch krepu vytváří malé vzduchové kapsy, které zvyšují jeho chladivost zlepšenou cirkulací vzduchu.

Prodyšnost

Prodyšnost je schopnost textilie odvádět vlhkost od těla a umožňuje cirkulaci vzduchu. Přírodní vlákna jako je bavlna nebo hedvábí mají přirozeně otevřenou strukturu vláken, která podporuje proudění vzduchu. Syntetická vlákna jsou méně prodyšná, ale moderní výroba již zahrnuje úpravy, které zvyšují prodyšnost i u krepu z polyesteru či mikrovlákna. Syntetického krepu se tedy obávat nemusíte.

Savost

Savost je schopnost absorbovat tekutiny a vlhkost. Tato vlastnost je v případě povlečení velice důležitá pro udržení komfortního spánku. Savost u krepového povlečení ovlivňuje hned několik faktorů. Především materiál a způsob tkaní. Obecně lze říci, že bavlněný krep vyniká savostí. Syntetická vlákna v porovnání s bavlnou absorbují vlhkost méně, ale moderní postupy zpracování polyesteru zlepšují i tuto požadovanou vlastnost.

Antialergické

Hypoalergenní materiály jsou zpracovány tak, aby minimalizovaly riziko vzniku alergií. Jedná se o textilie vhodné pro alergiky, astmatiky, osoby s citlivou pokožkou či děti. Textilie je šetrná k pokožce celého těla, navíc je odolná vůči plísním a roztočům. Antialergické může být krepové povlečení z čisté bavlny i syntetických vláken.

Výhody krepového povlečení

Snadná udržba

Jednou z největších výhod krepového povlečení je bezesporu snadná údržba. Krep nevyžaduje speciální péči. Stačí pravidelné praní naruby při teplotě 40 °C nebo dle doporučení od výrobce. Sušit ho můžete klasicky na sušáku nebo v sušičce při nízké teplotě. Typicky zvrásněný povrch se nemusí žehlit. Povlečení doporučujeme prát 1x za 2 týdny.

Nemusí se žehlit

Krep nežehlete. Po usušení krepové povlečení ihned složte a uložte do skříně. Charakteristicky zmačkaný povrch krepu se nedoporučuje žehlit. Příliš vysoká teplota narušuje vlákna a může dojít k jejich poškození. Nežehlivý materiál si ihned oblíbíte pro jeho snadnou údržbu.

Celoroční využití

Krepové povlečení je vhodné pro celoroční využití. Bavlněný krep vyniká prodyšností a lehkostí, navíc výborně saje, což oceníte během teplých měsíců. Bavlna se však díky termoregulačním vlastnostem skvěle přizpůsobí i chladu. Krep se syntetickými vlákny udrží příjemné teplo.

Pořizovací cena

Cenově nejdostupnější je krepové povlečení vyrobené ze směsi bavlny a syntetické textilie, nejčastěji polyesteru či mikrovlákna. Cena se odvíjí také od procentuálního zastoupení jednotlivých složek. Čím je podíl bavlny větší, tím dražší povlečení bude. O něco dražší je krepové povlečení ze 100% měkčené bavlny. Nejméně cenově dostupný je krep z hedvábí.

Cenu ovlivňuje mimojiné kvalita bavlněné příze a gramáž. Gramáž poskytuje cennou informaci o textilii. Jedná se o hmotnost látky na 1 m². Čím vyšší gramáž, tím je tkanina kvalitnější s delší životností a vyšší odolností.

Styl

Krep se skvěle hodí ke všem stylům bydlení. Barevná rozmanitost, mnoho vzorů a motivů dělají z povlečení vkusný doplněk interiéru. S ložnicí sladěné povlečení nemusíte schovávat pod přehozy na postel. Nechte vyniknout kvalitní krepové povlečení s oblíbeným motivem.

Údržba krepového povlečení

Před prvním použitím krepové povlečení vyperte při teplotě 40 °C nebo teplotě uvedené na štítku výrobku. Prvním vypráním zbavíte povlečení prachu, zafixujete barvy a dojde k ustálení délky vláken. Díky tomu se povlečení nebude následně srážet.

Povlečení perte vždy naruby, jen tak docílíte dlouhodobému zachování barev a kvality. Vyhněte se používání bělidel a aviváže. Aviváž snižuje prodyšnost materiálu a může poškodit vlákna.

TIP: Aviváž můžete nahradit gelovým dezinfekčním prostředkem na prádlo.

 

Krepové povlečení doporučujeme prát při maximální teplotě 40 °C. Používejte především gelové prací prostředky, které se snadno rozpouští i při nižší teplotě. Ihned po vyprání povlečení protřepte a zavěste na sušák nebo vložte do sušičky. V sušičce sušte na nižší teplotu, zabráníte tak opotřebení povlečení. Nejvhodnější je program na ložní prádlo. Po skončení programu ložní prádlo složte. Krep se nemusí žehlit.

Postup, jak prát a sušit povlečení z krepu:

  1. Krepové povlečení otočte naruby.
  2. Perte při teplotě 40 °C.
  3. Používejte gelové prací prostředky.
  4. Vyhněte se používání aviváže a bělících přípravků.
  5. Po vyprání ihned protřepte.
  6. Sušte na sušáku v závěsu přehozené přes 3 šňůry, předejdete vzniku puků a ohybů.
  7. Sušit lze i v sušičce na program pro ložní prádlo, případně jiný program s nízkou teplotou.
  8. Po usušení složte.
  9. Krepové povlečení se nežehlí.

Kam dále?

Krepové povlečení Povlečení Nežehlivé povlečení